Yüksekova'da yıkımlar, tepkilere rağmen sürüyor

Yüksekova'da yıkımlar, tepkilere rağmen sürüyor

Yüksekova'da hasar boyutu gözetilmeksizin haklarında yıkım kararı verilen ev ve iş yerlerinin yıkımının halkın tüm tepkilerine rağmen sürüyor.

Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde sokağa çıkma yasağının ardından Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na bağlı hasar tespit komisyonu tarafından hasar boyutu gözetilmeksizin haklarında yıkım kararı verilen ev ve iş yerlerinin yıkımının halkın tüm tepkilerine rağmen sürüyor.

Kenti yıkan şirket yetkilileri, yıkımı yaptıran kurumlarla sorunlarının olduğunu söylerken, şirketle devlet arasında binalardan çıkan enkazın da ihalesi yapıldı.

DİHA’nın haberine göre; Güngör ve Cumhuriyet mahallelerinde devam eden yıkım nedeniyle mahalleler tanınmaz hale gelirken, ihalesini özel bir şirketin aldığı yıkımda mahallelerin tamamı toz bulutu altında kaldı. İş makinelerinin gelişigüzel kullanıldığı mahalle ve evlerin çevresindeki bahçe ve ağaçlar da iş makineleri tarafından ezilirken, ilk haftalarda yıkımın yapıldığı mahallelerde toz kalkmaması için yapılan sulama çalışması, masraf olduğu gerekçesiyle artık yapılmıyor. Toz bulutu altındaki mahallelere yolu düşen yurttaşlar ise yüzlerini kapatmadan adım atamıyor.

ENKAZLAR SİPER OLARAK KULLANILACAK

İş makineleriyle haftanın 7 günü akşam saatlerine kadar süren yıkımın enkazı da kentin 5 kilometre çıkışındaki Şemzînan (Şemdinli) yol güzergahındaki polis kontrol noktasının bulunduğu bölgeye dökülüyor. Kontrol noktasının dört bir yanına dökülen enkazların aynı zamanda olası bir saldırı girişiminde polisler tarafından siper olarak kullanılacağı belirtilirken, yurttaşların enkazlarından çıkan malzemelerini almaları da şirket çalışanları tarafından engelleniyor. Ev ve iş yerlerinin enkazından çıkan demirlerin şirkete ait paletli dozerlerle Van’a gönderildiği öğrenilirken, şirketle devlet arasında enkazın ihalesinin yapıldığı bilgisine ulaşıldı.

YIKIP, GİDECEĞİZ

Kenti yıkan şirket çalışanları ise yıkımı yaptıran devlet kurumları ile sıkıntılarının olduğunu belirterek, “Şu anda sadece 2 mahallede kısmi olarak yıkım yapıyoruz. Sıkıntılarımız giderilirse diğer mahallelerde yıkıma başlayacağız. Bu yıl zaten yıkım bitmez. Yapım işini de biz yapmıyoruz. Yıkımı bitirdikten sonra buradan gideceğiz” dedi. Binlerce kişi ise yıkım kararının durdurulması için İdare Mahkemesi’ne yaptığı başvurunun sonucunu beklemeden, yıkıma karşı inşa çalışmalarına devam ediyor.
(HABER MERKEZİ)

www.evrensel.net
ETİKETLER Yüksekova