Almanya, 'vize serbestisi' konusunda umutsuz

Almanya, 'vize serbestisi' konusunda umutsuz

Almanya, Türkiye’nin Ekim ayına kadar Türk vatandaşlarına vize serbestisi verilmesi gerektiği yönündeki beklentisinin gerçekleşmesi konusunda umutsuz.

Almanya Dışişleri Bakanı Frank Walter Steinmeier, Türkiye’nin Ekim ayına kadar Türk vatandaşlarına vize serbestisi verilmesi gerektiği yönündeki beklentisinin gerçekleşmesi konusunda umutsuz.

Bild gazetesine konuya ilişkin konuşan Steinmeier, ”Vize muafiyeti ancak bununla bağlantılı şartların yerine getirilmesi durumunda sözkonusu olacaktır. Şu anda böyle bir durum mevcut değil” ifadelerini kullandı.

Erdoğan, Le Monde'a yaptığı açıklamada vize muafiyetinin uygulanmaması halinde mülteci anlaşmasının devam etmesinin zor olduğunu belirtmişti.

Almanya’nın Türkiye'deki darbe girişimini açık şekilde eleştirdiğini belirten Steinmeier, “Başından beri öğretmen, hakim ve gazetecilerin tutuklanması konusunu eleştiriyoruz ve eleştirmeye de devam edeceğiz. Ancak, darbe girişimini yapanların siviller ve parlamentoya karşı acımasızca saldırdıkları Almanya’da tartışmalar arasında gözden kaçıyor. Bu nedenle şunu ifade etmeliyiz ki; Biz darbe girişimini açıkça kınıyoruz. Siyasi ve cezai yönden araştırılmalıdır, fakat bu hukukun üstünlüğüne dayalı olarak yapılmalıdır” dedi. (DHA)

www.evrensel.net
ETİKETLER vize serbestisi