08 Ağustos 2016 19:25

TÜMTİS: Gazi-Ulaş’ta işçi kıyımı devam ediyor!

TÜMTİS tarafından yapılan açıklamada Gaziantep BB'Ye bağlı Gazi-Ulaş’ta işçi kıyımının sürdüğü belirtilerek 9 işçinin işten atıldığı bildirildi.

TÜMTİS: Gazi-Ulaş’ta işçi kıyımı devam ediyor!

Paylaş

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı Gazi-Ulaş’ta TÜMTİS’e üye işçilere yönelik istifa baskısı ve işten çıkarma hukuksuzluğunun devam ettiği belirtilerek: “22.07.2016 tarihinde 1 üyemiz ile 1 işyeri temsilcimizin işine son vererek işten çıkarma hukuksuzluğunu sürdüren Belediye ve Şirket yönetimi, 01.08.2016 tarihinde ise Gaziantep Şubemizin Yönetim Kurulu Üyesi Hicip Yıldırım’ın da bulunduğu 9 üyemizin daha işine son verdi.
 
Gazi-Ulaş’ta, işçilerin TİS (Toplu İş Sözleşmesi) kazanımlarını yok etmek ve esnek çalışma biçimlerini hayata geçirmek için her türlü baskı ve tehdit unsurunu devreye koyan Belediye ve Şirket yönetimi, ILO Sözleşmeleri ve Anayasamızca güvence altına alınan örgütlenme ve toplusözleşme hakkı ile sendika seçme hakkını ihlal ediyor!” denildi.
 
İstifa baskılarına direnen ve sendika seçme özgürlüğünde ısrar eden işçilerin, belediye yöneticileri tarafından işten çıkarıldığı beliritelen açıklamada şöyle denildi: “Her gün demokrasiden, birlikten dem vuranlar işçilerin en demokratik haklarına saldırmaktan, işçilerin ekmeği ile oynamaktan geri kalmıyor. Dahası; işçilere “Safınızı belirleyin” diyerek adeta darbe fırsatçılığı yapılmakta ve OHAL patırtısı ile işçilerin sendikal hak ve kazanımları gasp edilmektedir.
 
Toplu İş Sözleşmemizde yer alan “Disiplin Kurulu kararı olmadan işçi çıkartılamaz” hükmüne rağmen, bugüne kadar çeşitli gerekçelerle 11 üyemizi işten çıkaran Belediye ve Şirket yöneticileri, yaptığımız görüşmelerde de işçileri bizzat kendilerinin Öz Taşıma-İş’e üye yaptıklarını itiraf etmekten çekinmemişlerdir. Kısa bir süre önce Gazi-Ulaş’a, Gaziantep Belediyesi tarafından atanan Şirket Müdürü Recep Tokat, “TİS’i tanımıyorum. Yasa da benim hukuk da. Bundan sonra böyle olacak” diyerek hukuk dışı tutumunu aleni bir biçimde devam ettirmiştir.”
 
Gazi-Ulaş işçilerinin, anayasal hakkını kullanarak TÜMTİS’e üye olduğu vurğulanan açıklamada “İşveren de, işverenin dümen suyunda yüzen Öz Taşıma-İş de işçilerin anayasal hakkına ve sendika tercihine saygı göstermek zorundadır. Gazi-Ulaş’ta iş barışını bozan tutum ve davranışlardan derhal vazgeçilmelidir!
 
Başta Belediye Başkanı Fatma Şahin olmak üzere Belediye yetkililerini ve şirket yöneticilerini bir kez daha; Gazi-Ulaş’taki bütün bu hukuksuzluklara son vermeye, işten çıkardığı işçileri geri alarak işbaşı yapmaya ve çalışanların sendika seçme hakkına saygı göstermeye çağırıyoruz.
 
Tüm emek ve meslek örgütleri ile sendikaları ve emekten yana kişi ve kuruluşları bu hukuksuzluk karşısında sendikamızla ve Gazi-Ulaş işçileriyle dayanışmaya davet ediyoruz” denildi. (İŞÇİ SENDİKA SERVİSİ)
 

Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

Ekoroma işçileri: Kayyım ve patrondan açıklama bekliyoruz

SONRAKİ HABER

"Dünyanın en hızlı" piyanisti Maksim Mrvica İstanbul'da konser verdi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa