Nail Güreli Kitaplığı’na gazetecilerden destek

Nail Güreli Kitaplığı’na gazetecilerden destek

NAİL Güreli Kitaplığı’na kitap bağışında bulunan gazetecilere törenle şükran plaketi verildi.Maltepe Üniversitesi Adnan Saygun Salonu’nda yapılan törene, Maltepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kemal Köymen, TGC Başkanı Orhan Erinç, Umut Vakfı Kurucu Başkanı Nazire Dedeman, Karikatürist Ercan Akyol, Gazeteci N

NAİL Güreli Kitaplığı’na kitap bağışında bulunan gazetecilere törenle şükran plaketi verildi.
Maltepe Üniversitesi Adnan Saygun Salonu’nda yapılan törene, Maltepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kemal Köymen, TGC Başkanı Orhan Erinç, Umut Vakfı Kurucu Başkanı Nazire Dedeman, Karikatürist Ercan Akyol, Gazeteci Nedim Şener, Sami Kohen, Uğur Dündar, Nazım Alpman ile çok sayıda davetli katıldı.
Törenin açış konuşmasını yapan Maltepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kemal Köymen, şunları ifade etti: “Üniversitemizin kütüphanesi bünyesinde 2010 nisan ayında kurulan Nail Güreli Kitaplığı 15 bine yaklaşan kitap sayısıyla özellikle iletişim fakültesi öğrencileri ve araştırmacılar için önemli bir merkeze dönüşmüştür.”

YEREL BASIN BİRİMİ KURULDU

Horace Mann’in “Mümkün olsaydı her karış toprağa buğday eker gibi kitap ekerdim” sözüne atıfta bulunan Gazeteci Nail Güreli ise kitaplıkla ilgili şu bilgileri verdi:
“Kitaplık bünyesinde ‘Türkiye’de Yerel Basın’ adıyla hiçbir kurumda bulunmayan ölçüde bir birim oluşturuldu. Türkiye’nin 81 ilinde ve ilçelerinde yayımlanan günlük, haftalık yerel gazeteleri birer örnek nüsha yer alması amaçlanıyor. Bölümde ayrıca yerel basınla ilgili kitaplar, araştırma-inceleme yayınları da yer alıyor. Basın ve medya konularındaki kitaplar ile gazetecilerin gazetecilikle ilgili kitaplarının toplam sayısı 1500’ü buluyor.”

‘MEDYA ARŞİVİ ÇOK DEĞERLİ’

400 dolayında kitap ve özel arşiviyle Nail Güreli Kitaplığı’na bağışta bulunan Milliyet Yazarı Sami Kohen’e şükran plaketi Maltepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kemal Köymen tarafından takdim edildi.
Kohen, “Bugüne kadar aldığım ödüller içerisinde çok farklı bir yere sahip bu ödül. Dünyanın farklı yerlerinde birçok kütüphaneye gittim, Maltepe Üniversitesi Kütüphanesi bu anlamda beni çok etkiledi. Medya ile ilgili arşivi oldukça değerli” dedi.
 400’e yakın kitap bağışıyla dikkat çeken Milliyet Gazetesi’nden Derya Sazak’ın şükran plaketini rahatsızlığı nedeniyle törene katılamadığı için TGC Başkanı Orhan Erinç, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İhsan Yılmaz’dan aldı.
Erinç şöyle konuştu: “Gazetecilerin en önemli özellikleri okur yazar olmasıdır. Gazetecinin yazdığından çok okuması gerektiği konusunda ustalarımızın bize nasihatleri olmuştur.”
700’e yakın kitap bağışlayan Milliyet Gazetesi Yazarı Melih Aşık, yurt dışında bulunduğu için yerine şükran plaketini çalışma arkadaşı Karikatürist Ercan Akyol, Rektör Yardımcısı Prof. Doç. Dr. Cumhur Mumcu’dan aldı.

Ayrıca yine bağışladıkları kitaplar ve yakın ilgileri dolayısıyla TGC Başkan Vekili Turgay Olcayto, Genel Sekreter Sibel Güneş, Genel Sayman Gülseren Ergezer Güver, Genel Sekreter yardımcıları Zafer Atay ve Ahmet Özdemir, TGC Basın Müzesi Müdiresi Saadet Altay’a birer anı plaketiyle teşekkür edildi.   
Törende konuşan gazeteci Uğur Dündar, şu değerlendirmelerde bulundu: “Kamuoyunun bilmesini istemeyen güç odaklarının üstünü örtmek istediği bazı gerçekler vardır. İşte soruşturmacı gazeteci, o gerçeğin üstündeki örtüyü kaldırmak için gerekirse acılar çekmeye ve daha birçok meşakkatli sürece rağmen bu işi yapmaya çalışır. Çünkü soruşturmacı gazeteci güç odaklarına değil toplumun gerçekleri öğrenmesine kendini adar.” Gazeteci Nedim Şener ise “Nail Güreli’nin hayattaki duruşu, mesleki faaliyetleriyle bize nasıl gazeteci nasıl adam olunacağını gösteriyor” dedi.

Törenden sonra davetliler Nail Güreli Kitaplığı’nı gezerek bilgi aldılar.
(İSTANBUL)

www.evrensel.net