07 Ağustos 2016 04:56

Bursalı işçiler: Haklarımız için nöbette olmalıyız

Darbe girişimi sonrası fabrikalarda en çok konuşulan konu darbe ve sonrasında uygulamaya sokulan OHAL uygulaması.

Bursalı işçiler: Haklarımız için nöbette olmalıyız

Paylaş

Uğur ÖKDEMİR
Bursa

Darbe girişimi sonrası fabrikalarda en çok konuşulan konu darbe ve sonrasında uygulamaya sokulan OHAL uygulaması. Yaşanan olaylara işçilerin hepsi kendi çercevesinden bir yorum getirirken hepsinin ortak paydası darbeye karşı olmaları. İşçiler, demokrasi nöbetinde olduğu gibi işçilere yönelik her türlü saldırılara karşı da ortak hareket etmek gerektiğini söylüyor.

ÜLKE KAYNIYOR BİZ MAL YETİŞTİRMEYE ÇALIŞIYORUZ

Bursa’ da metal ve tekstil fabrikalarında çalışan iki işçiyle yaşananları ve fabrikasında dönen tartışmaları konuşuyoruz. İlk sözü tekstil işçisi alıyor: “6 yıldır tekstilde çalışıyorum. Ülkede hemen hemen her gün bir olay oluyor. Gündeme yetişemiyorsun açıkcası. Akşam vardiyaya gidiyon sabaha işten tam çıkacan ülkenin altı üstüne gelmiş senin haberin yok. Dışarısı kaynarken sen harıl harıl mal yetiştirmeye çalışıyon. Darbe girişiminide ailemin telafon etmesiyle öğrendik zaten. O günden bugüne herkes bir şey söylüyor fabrikada. Türkiye gittikçe büyüdüğü için dış ülkelerin bir oyunu bu diyen var, darbe değil kendi hazırladıkları bir oyun diyen var. Ama ne olursa olsun herkes darbeye karşı. Nasıl olmasın ki darbe olsaydı işçi hakları rafa kalkacaktı. Hakların için eylem yapamican grev’e çıkamayacan. Bunu bildiğimiz için karşıyız darbeye.”

DARBEYİ BAHANE EDECEKLER

Darbe girişiminin bastırıldığını söyleyen tekstil işçisi; “Şimdi OHAL uygulamasını bahane edip işçiyi daha ne kadar köşeye sıkıştırırım düşüncesinde olan patronlar var. Bence bu noktayı artık görmeliyiz. Fabrikada bu tartışmaları yapmalıyız. Ama öyle bir durum var ki bunları dile getirdin mi biri çıkıp sende darbecisin, şimdi bunları konuşma zamanı mı ülkenin geleceği söz konusu dedim mi her şey bitiyor bir anda. Açıkcası ben fabrikada bunları konuşamıyorum. Çünkü öyle bir ortam yok ama şu da bir gerçek ki darbeyi bahane edip çok yakın bir zamanda kazanılmış olan haklarımıza yönelecekler. Artık darbe tehlikesi geçtiyse şimdi işçilere yönelik gelebilecek saldırılara karşı nöbette olmalıyız” diye konuştu.

KEŞKE METAL DİRENİŞİNDE DE ÇIKILSAYDI

Metal işçisi ise “TOFAŞ’ta çalışıyordum fakat metal direnişi sonrası işiten atıldım. Şimdi başka bir metal fabrikasındayım. Şu bir yıl içinde o kadar şey oldu ki yetişemiyoruz. Metal işçilerinin direnişi, ülkede patlayan bombalar, darbe girişimi, OHAL derken gündeme yetişmekte zorlanıyoruz. Bende darbeye karşıyım, çalıştığım yerdeki arkadaşların çoğu gibi. Ama bu süreç buraya nasıl geldi onu bir anlamak gerek. Daha düne kadar hepsi içli dışlıydı. Ne olduda da değişti herşey bu noktaya geldiler” dedi ve şöyle devam etti: “Biz metal direnişini yaparken keşke bize de bugün sokağa çıktıkları gibi destek olsalardı. O zaman her şey başka olabilirdi. Artık geçti bu yaşananlardan ders çıkatrıp demokrasi nöbeti tutulmalı.”

HAKLARIMIZ İÇİN DE ORTAK HAREKET ETMELİYİZ

OHAL ve Kanun Hükmünde Kararname ile ülkenin yöetildiğini söyleyen işçi; “Burada işçilerin aleyhine kararlar çıkmaması için birlik olmalıyız. Arada bizim kazanılmış haklarımızın da kaynamasına izin vermemeliyiz. Yoksa oldu bittiye getirilip yasalar geçirilirse geçmiş olsun hepimize demekten başka ne yaparız. Darbeye karşı demokrasi için sokakta olmak çok güzel, olması gereken de bu zaten ama bugün sokağa çıkanların yarın kıdem tazinatı başta olmak üzere işçilere yöneleik saldırılarda da aynı kararlılıkla sokağa çıkmalı. Çünkü bugün demokrasi nöbeti tutanların bir çoğu işçi. Bu yüzden birlikte hareket etmeliyiz. İşçilere yönelik saldırı olduğunda bu demokrasi nöbetindeydi bu değildi ayrımı yapmıyacaklar hepimizin haklarını alacaklar” dedi. 

ÖNCEKİ HABER

EMİS sözleşmesi OHAL’e kurban edilmemeli

SONRAKİ HABER

İngiltere'de yasalardaki aile içi şiddet tanımı genişletiliyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa