Lugansk Halk Cumhuriyeti Başkanı'na bombalı saldırı

Lugansk Halk Cumhuriyeti Başkanı'na bombalı saldırı

Lugansk Halk Cumhuriyeti’nin Başkanı Igor Plotnitskiy, bombalı saldırı sonucu yaralandı.

Ukrayna'dan tek taraflı olarak bağımsızlığını ilan eden Lugansk Halk Cumhuriyeti’nin (LNR) Başkanı Igor Plotnitskiy saldırıya uğradı. Plotnitskiy, uğradığı bombalı saldırıda ağır yaralandı. 
Lugansk Halk Cumhuriyeti’nden yapılan açıklamada, Plotnitskiy’nin hayati tehlikesinin bulunmadığı belirtildi. 
Otomobilinin yakınına yerleştirilen bombanın patlaması sonucu ağır yaralanan Plotniskiy ile beraber bulunan iki kişinin daha yaralandığı kaydedildi. Rusya, saldırıdan Ukrayna devletini sorumlu tutarken, Kiev ise Rusya’yı işaret etti. 

‘GAZETECİNİN ÖLÜMÜYLE ALAKALI OLABİLİR’

Rusya Federasyon Konseyi Savunma ve Güvenlik Komitesi Başkan Yardımcısı Frants Klintseviç, Ukrayna devletinin “LNR’de istikrarsızlık yaratmak için” bu saldırıyı organize ettiğini savundu. Klintseviç, saldırının, Kiev’de kısa süre önce Gazeteci Pavel Şeremet’in öldürülmesi olayıyla da bağlantılı olduğunu tahmin ettiğini söyledi.
Ukrayna Güvenlik Servisi (SBU) Başkan Danışmanı Yuriy Tandit, katıldığı televizyon yayınında yaptığı açıklamada, Plotnitskiy’e düzenlenen suikast girişiminin LNR’deki “iktidar mücadelesinden” kaynaklanabileceğini öne sürdü. Ukrayna İçişleri Bakanlığı ise, olayda Rusya istihbaratının parmağı olabileceği iddiasını gündeme getirdi. (DHA)

DOSYA: Ukrayna’nın doğusunda neler oluyor?
 

Son Düzenlenme Tarihi: 06 Ağustos 2016 14:45
www.evrensel.net