05 Ağustos 2016 20:39

Mardin'de 28 günde 4 kadının öldürülmesi protesto edildi

Mardin Büyükşehir Belediyesi Kadın Politikaları Daire Başkanlığı, kentte 28 günde 4 kadının öldürülmesini protesto etti.

Mardin'de 28 günde 4 kadının öldürülmesi protesto edildi

Paylaş

Mardin Büyükşehir Belediyesi Kadın Politikaları Daire Başkanlığı bünyesinde faaliyet yürüten Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Birimi, kentte 20 Haziran-18 Temmuz tarihleri arasında yaşanan kadın katliamlarına ilişkin Artuklu Belediyesi önünde basın açıklaması yaptı. "Kadına yönelik şiddete hayır! Kadın cinayetlerine ve Çocuk istismarına hayır!" pankartının açıldığı açıklamaya, HDP ve DBP il örgütleri, HDP Mardin Milletvekili Gülser Yıldırım, Mardin Büyükşehir Belediyesi Kadın Politikaları Daire Başkanı Mekiye Güzel ve çok sayıda kadın belediye çalışanı katıldı. Açıklamada konuşan Kadın Politikaları Daire Başkanı personeli Sosyal Hizmet Uzmanı Leyla Akın, Adalet Bakanlığı'nın 2002-2009 yılları arasında kadın cinayetlerinde bin 400 artış olduğuna ilişkin yaptığı açıklamaya dikkat çekerek, kentte artan kadın cinayetlerine değindi. 

Kadın cinayetlerinin özellikle "namus", "ahlak", "ayıp" ve "edebe aykırı davranış" gibi ataerkil ve ayrımcı ifadelerle karşılarına çıktığını kaydeden Akın, "Kadın bedeni üzerindeki eril denetim ve tahakküm, 'şeref' ve 'namus' adı altında evlilikte ve kamusal alanda kadınların ölümlerine neden olmaktadır" dedi.

Akın, kentte 20 Haziran-18 Temmuz tarihleri arasında Maide Çetin (22), Zozan Değirmen (18), Nurşen Şenkal (21), eşi tarafından baba ve annesi ile birlikte katledilen Nadire A. (22) cinayetlerini hatırlatarak, kadın danışma merkezleri olarak yaşanan olayların takipçisi olacaklarını ve faillerin gerekli cezayı almaları için sürecin her zaman takipçisi olacaklarını söyledi. Akın, tüm kadınları şiddetle mücadele etme noktasında birlik olmaya çağırdı.

Yapılan konuşmaların ardından Kızıltepe Belediyesi Şehit Ali Temel Kültür Merkezi tiyatro gurubu tarafından kadına yönelik şiddeti konu alan skeç gösterimi yapıldı. (DİHA)
 

ÖNCEKİ HABER

Eylem Ataş Meclis gündeminde

SONRAKİ HABER

Saadet Partisi, 277 belediye başkan adayını açıkladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa