‘Yasaklı mahallelerde 20 cenaze açıkta bekletiliyor’

‘Yasaklı mahallelerde 20 cenaze açıkta bekletiliyor’

Mardin’in Nusaybin ilçesinde tel örgülerle çevrili yasaklı mahallerde YPS’lilere ait olduğu belirtilen 20 cenazenin açıkta bekletildiği belirtildi.

34 gün süren sokağa çıkma yasağı boyunca 56 cenazenin çıkarıldığı bilgisini veren Mezopotamya Yakınlarını Kaybedenler ile Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (MEYA-DER) Mardin Şube Yöneticisi Şerif Çelik, yasaklı mahallelerde hâlâ 20 cenazenin bulunduğunu belirterek, ceset kokusunun etrafa yayıldığını söyledi. 

Çelik, “Çevre kentlerin morglarına sevk edilen cenazelerden 27’si Urfa, 5’i Diyarbakır ve 7’si de Mardin’de olmak üzere 39 cenaze, kimlik tespiti yapılamadığı için kimsesizler mezarlığına defnedildi. Kızıltepe Devlet Hastanesi morgunda 5 cenaze kimlik tespiti için bekletilirken, 12 cenaze ise aileleri tarafından yapılan teşhisin ardından  defnedildi” dedi. 

Sokağa çıkma yasağının sürdüğü mahallelerde yasağın kaldırılmasını isteyen Çelik, mahallelerde bekletilen cenazelerin ailelerine teslim edilmesi çağrısı yaptı. Mahallelerde çok sayıda cenaze olabileceğini belirten Çelik, yaz sıcaklarından dolayı cenazelerin çürümüş olduğu ihtimaline dikkat çekerek, etrafta cenaze kokusu geldiğini söyledi. Çocuklarından haber alamayan ailelere seslenen Çelik, aileleri teşhis edilemeyen cenazeler için kan vermeye çağırdı. Ailelerin dernekleriyle irtibata geçmesini isteyen Çelik, “Bir an önce bu cenazelerin çıkarılması gerekiyor. 20’ye yakın cenaze bulunuyor. Etrafa kokular yayılmış. Salgın hastalıkların baş göstermesi an meselesidir. Artık o utanç tellerinin kaldırılması ve cenazelerin ailelerine teslim edilmesini istiyoruz” dedi. (Mardin/DİHA)

www.evrensel.net
ETİKETLER MEYA-DERNusaybin