Mimarlar Odası, yandaş medyaya açtığı davaları kazandı

Mimarlar Odası, yandaş medyaya açtığı davaları kazandı

TMMOB Mimarlar Odası, hükümete yakın kimi medya organlarında Mimarlar Odasını hedef alan haberlere ilişkin açtığı tazminat davasını kazandı.

Sağlıksız ve düzensiz kentleşmeye, kamu yararına aykırı imar kararlarına karşı mücadele veren TMMOB Mimarlar Odası, hükümete yakın kimi medya organlarında Mimarlar Odasını hedef alan haberlere ilişkin açtığı tazminat davasını kazandı.

Mimarlar Odası tarafından yapılan açıklamada, “Odamız, geçtiğimiz yıl, başta Akit, Sabah, Star gazeteleri olmak üzere kimi basın yayın organları ile köşe yazarlarının basın etiğine aykırı biçimde günlerce yayımladıkları iftira, yalan, hakaret dolu yazılara sessiz kalmayarak bu yayın organlarına ve yazarlarına karşı yargıya başvuru hakkını kullanmıştı.

Açtığımız davaların bir kısmı sonuçlanmış olup, bunlardan Star Medya ve Muharrem Coşkun hakkındaki tazminat davasında; ‘Mimarlar Odası değil iftira ve yalan odası’, ‘Kaçak odanın haraç tezgahı’, ‘Çete gibi çalışan oda’ gibi ifadelerin kullanıldığı yazılarda; ‘davalıların Odayı toplum önünde küçük düşürerek itibarını zedeleme kastı taşıdığı’ belirtilerek kişilik haklarına saldırının varlığı kabul edilmiş ve tazminata hükmedilmiştir” denildi. Açıklamada, “Kazandığımız tazminatları rant amaçlı ve hukuka aykırı imar kararlarına karşı, demokratik hukuk düzeni içinde sürdürmekte olduğumuz mücadele için değerlendireceğimizi kamuoyumuza saygı ile duyuruyoruz” diye devam edildi. (HABER MERKEZİ)

www.evrensel.net
ETİKETLER Mimarlar Odası