BES: Mülakat kadrolaşma yolu olarak kullanılıyor

BES: Mülakat kadrolaşma yolu olarak kullanılıyor

BES Genel Başkanı Fikret Aslan kamuda işe alımlarda ve görevde yükselmede uygulanan mülakat sisteminin kaldırılmasını istedi. 

Büro Emekçileri Sendikası (BES) Genel Başkanı Fikret Aslan, sendikalarının genel merkezinde düzenlediği basın toplantısıyla, kamuda işe alımlarda ve görevde yükselmede uygulanan mülakat sisteminin kaldırılmasını istedi. 

Basın toplantısında konuşan Aslan, mülakat sistemi uygulamasının kamuda kadrolaşma yolu olarak kullanıldığını belirtti. Daha önce kamudaki kadrolaşma konusunda defalarca iktidarı uyardıklarını hatırlatan Aslan, “Paralel Devlet Yapılanması adı altındaki kadrolaşmanın boyutu talebimizin ne kadar haklı olduğunu ortaya koymaktadır. 6 yıl önce yapılan KPSS sınavının iptal edilmesiyle ortaya çıkan mağduriyetin benzerinin yaşanmaması için 28 Mayıs 2016 tarihindeki Adalet  Bakanlığında yapılan görevde yükselme sınavının mülakat kısmının iptal edilmesini istiyoruz. Ayrıca 9 Ekim 2016 tarihinde yapılacak görevde yükselme sınavının mülakat kısmı kaldırılmalıdır” diye konuştu.

TAYİNLER DURDURULDU AMA...

Aslan, yargıda “havuz tayini” olarak nitelenen tayinlerin açıklandığını hatırlatarak, “Bu tayinler OHAL nedeniyle 1 Ocak 2017’ye kadar durdurulmuştur. Ancak tayine gidecek arkadaşların eski çalıştığı yerlerle ilişiği kesilmişti. Bu arkadaşlar yeni görev yerlerinde ev tutmuştu ve hayatlarını yeni görev yerlerine göre planlamıştı. Tayini çıkan yargı emekçilerinin bir an önce yeni görev yerlerinde işbaşı yapması sağlanmalı ve mağduriyetleri giderilmelidir” dedi. 

Aslan, Adalet Bakanlığı Memur Sınav, Atama ve Nakil Yönetmeliği’nde yapılan değişikliklerin 15 Mayıs 2016 tarihinde yürürlüğe girdiğini ve bu yönetmelikte yapılan değişikliğin zorunlu kamu emekçileri için zorunlu rotasyon anlamına geldiğini belirtti. Aslan, “Yapılan değişiklikle yazı işleri ve idari işler müdürleri, mahalli bilgi işlem ve mahalli adli sicildeki şube müdürleri belli hizmet sürelerine bağlı olarak zorunlu rotasyona tabi tutulacaklar” dedi. 

DPB’DE ÇALIŞAN TEK BES ÜYESİ DE AÇIĞA ALINDI

BÜRO Emekçileri Sendikası (BES), Devlet Personel Başkanlığında (DPB) çalışan tek üyelerinin açığa alındığını duyurdu. Açığa alınan Mali Hizmet Uzmanı Macide Kaftancıoğlu, “Başkanlıkta tek KESK’li üyeyim, solcu olarak biliniyorum. Bana ‘Sen solcusun’ diye vekalet dahi vermeyen yönetim, şimdi geliyor beni bu yapıyla ilişkilendirerek açığa alıyor” dedi.

BES Genel Merkezinde düzenlenen basın toplantısında konuşan Kaftancıoğlu, kamudaki paralel operasyonu kapsamında açığa alındığını söyledi. Kaftancıoğlu, “Biz Cemaatle yıllarca mücadele ettik ve yetkilileri kamuda bu yapının kadrolaştığı uyarısında bulunduk. Hata kamuda bunlara yönelik operasyon başladığında bu yapıyla gerçekten mücadele edecekler diye düşündük. Fakat gelinen noktada ben açığa alınıyorum. Bu yapıyla benim ilişkilendirilmem anlaşılabilir bir şey değil ve adımın onlarla anılmasında utanç duyuyorum. Beni bu yapıyla ilişkilendiren görevliler hakkında yargı yoluna başvuracağım” dedi. (AnkaraEVRENSEL)

www.evrensel.net