04 Ağustos 2016 18:36

YÖK, Gülen'i eleştiren tezi bile veri tabanından kaldırdı

15 Temmuz darbe girişiminin ardından Gülen'le ilgili yüksek lisans ve doktora tezlerinin YÖK Ulusal Tez Merkezi’nden kaldırıldığı ortaya çıktı.

YÖK, Gülen'i eleştiren tezi bile veri tabanından kaldırdı

Paylaş

15 Temmuz darbe girişiminin ardından Fethullah Gülen ve Gülen cemaatiyle ilgili yüksek lisans ve doktora tezlerinin Yükseköğretim Kurumu’nun (YÖK) Ulusal Tez Merkezi’nden kaldırıldığı ortaya çıktı. Veri tabanından kaldırılan tezler arasında Gülen Cemaati’ne eleştirel yaklaşanlar da yer alıyor.

NEDİM ŞENER GÜNDEME GETİRDİ

Gülen’le ilgili tezleri Posta Gazetesi Yazarı Nedim Şener ‘Üniversitelerde FETÖ tezleri’ başlıklı yazısıyla gündeme getirmişti. Ulusal Tez Merkezi’nden tezlere eriştiğini belirten Şener, bu tezlerden bir kısmını da listelemişti.

İlerihaber’den Deniz Ali Gür’ün haberine göre Şener’in sözünü ettiği 20 kadar tez arasında ‘Fethullah Gülen’de Sosyal Ahlak Tasavvuru’ başlıklı, 2008 yılında Yavuz Çobanoğlu tarafından yazılan bir tez de bulunuyor.

Ege Üniversitesi Sosyoloji Anabilim Dalı’nda hazırlanan bu tez 2012 yılında ‘Altın Neslin Peşinde’ başlığıyla İletişim Yayınları tarafından yayımlanmıştı.

Gülen’in akademik bir üslupla eleştirildiği kitapta, Çobanoğlu, Gülen’in tüm hoşgörü söylemine rağmen milli kültürün korunması vurgusunu elden bırakmadığını ve milli kültürün de ‘harem’ kavramıyla anıldığını (s. 345) belirtmiş. Çobanoğlu’nun eleştirilerinden biri de Gülen’e ait olan okullarda sosyal bilimlerin dışlanması, fen bilimlerinde de yaratıcının yüceliği veya peygamber ve sahabelerin onlara nasıl davrandığı ile ilgili hadislere yer verilmesi (s. 195). Kitapta Gülen’in özgür birey fikrini reddettiği, eleştiri ve itirazı da tehlikeli tavırlar olarak gördüğü (s. 311) de ifade edilmiş.

'TEDBİR İÇİN KALDIRILDI'

Posta'daki köşe yazısı sebebiyle başta Yavuz Çobanoğlu'dan olmak üzere çok sayıda eleştiri alan Nedim Şener ise Twitter'da konuya dair Çobanoğlu'ya yazdığı tweet'te "YÖK tedbir için kaldırmış, bilimsel kriterlere uygun olanları yayınlayacaklar" dedi. (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

Amine öldürüldü kadınlar tehdit edildi

SONRAKİ HABER

Bursa'da mahallelinin arsenikli su tepkisi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa