Kremlin, Erdoğan-Putin görüşmesinin gündemini açıkladı

Kremlin, Erdoğan-Putin görüşmesinin gündemini açıkladı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in yapacağı görüşmenin gündeminin belli olduğu bildirildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in 9 Ağustos’ta  Rusya’nın St. Petersburg kentinde yapacağı kritik görüşmenin gündeminin belli olduğu bildirildi. Kremlin, buluşmada iki ülke ilişkilerinin yeniden inşasının ve Suriye'deki son durumun ele alınacağını açıkladı.

Kremlin Sözcüsü Dimitri Peskov, Putin ve Erdoğan'ın St. Petersburg'da gerçekleştireceği görüşmede iki ülke ilişkilerinin yeniden inşası ve Suriye'deki son durumu ele alacaklarını belirtti.

"Görüşmede nelerin ele alınacağını tahmin etmek kolay” diyen Peskov, “Rus uçağıyla ilgili yaşanan trajediden önce Rusya ve Türkiye'yi ileri partnerlik ilişkileri birleştiriyordu. İki ülke arasında hem ekonomik ve ticari hem de yatırım işbirliğinde çalışmalar ile çok yoğun bir politik diyalog yürütülüyordu" dedi. Peskov, Rus medyasınca yansıtılan açıklamalarında şöyle devam etti:

"Bu nedenle görüşmede elbette, ilişkilerin nasıl, ne hızla ve hangi aşamalarla restore edileceği konusunda ciddi bir görüş alışverişi yapılacak. Bunun dışında ekonomik faaliyetlerle ilgili meseleler de var" ifadelerini kullanan Peskov, "Ayrıca liderlerin, Suriye dahil bölgesel problemler konusunda ayrıntılı bir görüş alışverişi yapacağını da söyleyebiliriz." (ANKA)
 

www.evrensel.net