Êzidî kadınlar için  1 dakika sessizlik!

Êzidî kadınlar için 1 dakika sessizlik!

IŞİD’in 3 Ağustos 2014’te Şengal’de yaptığı katliamda hayatını kaybedenler bugün yapılacak etkinliklerle anılacak.

Êzidî katliamının ikinci yıl dönümünde Şengal Kadın Meclisi tüm dünyadaki kadınlara 3 Ağustos’un Kadın Kırımı ve Soykırıma Karşı Uluslararası Mücadele Günü olması çağrısı yaptı. Bu çağrıya Türkiye’den ses veren kadınlar IŞİD’in katlettiği kadınlar için bir dakikalık sessiz eylem yapacak. 

3 AĞUSTOS ULUSLARARASI MÜCADELE GÜNÜ OLSUN

İŞİD 2014’te Şengal’de binlerce Êzidî’yi katletti. Êzidî kadın ve çocuklar taciz ve tecavüze maruz kaldı. IŞİD hâlâ 3 bin Êzidî kadını esir olarak tutarken, Şengal Êzidî Kadın Meclisi tüm dünyadaki kadınlara çağrı yaparak 3 Ağustos’un Kadın Kırımı ve Soykırıma Karşı Uluslararası Mücadele Günü ilan edilmesini istedi. Êzidî Kadın Meclisinin çağrısına Türkiye’den destek veren Zorla Alıkonulan Kadınlar İçin Mücadele Platformu ve Kongreya Jinên Azad (KJA) saat 11.00’de bir dakikalık sessiz duruş eylemi yapacak. Kadınlar İstanbul’da Taksim Mis Sokak’ta beyaz kıyafetler giyerek sessiz eylemlerini gerçekleştirecek. 

KADIN MECLİSİ’NDEN ÇAĞRI

Şengal Kadın Meclisi’nin yaptığı çağrıda 3 Ağustos 2014’te binlerce Êzidî’nin öldüğü, 200 bin Êzidî’nin kaçıtığı, halkın açlık ve sussuzlukla yüz yüze kaldığı, 5 bin Êzidî kadın ve çocuğun da esir alındığı hatırlatıldı. Çağrıda, “Başta Şengal’deki kadınlar olmak üzere, Êzidî halkı IŞİD’in bu soykırım ve kadın kırımına öz yönetim ve öz savunma ile cevap verdi. Fakat Êzidî halkı üzerindeki IŞİD tehdidi devam etmektedir. IŞİD’in elinde esir olan kadınların özgürleşmesi için eylem ve dayanışmaya ihtiyaç var” denildi. (İstanbul/EVRENSEL) 


KAMPTAKİ ÊZIDÎLER ŞENGAL’DE KATLEDİLENLERİ ANACAK 

IŞİD’in 3 Ağustos 2014 tarihinde Şengal’de yaptığı katliamda hayatını kaybedenler, Diyarbakır’a göç eden ve Yenişehir Fidanlık Şengal Kampı’nda yaşayan Êzidîler tarafından anılacak. Kampta gün boyu yapılacak etkinlikler için İngilizce ve Kürtçe hazırlanan pankarta “74 kez Êzidîlerin yaşadığı fermanın sebebi dünyanın sessizliğindendir”, “Bugün 3 Ağustos Şengal Katliamı’nın yıl dönümü”, “74 fermandır Êzidîlerin hayat suyu kan oldu” ve “74. fermana hayır’ yazıldı. Hazırlanan tişörtlerin üzerine de yaşanan katliamın fotoğrafları çizildi. 
Hazırlık Komitesinde yer alan Naif Aşur, Şengal’de katledilenleri anmak için günlerdir hazırlıklar yaptıklarını söyledi. Aşur, anmada herkesi yanlarında olmaya çağırdı. (DİYARBAKIR)

 

www.evrensel.net