02 Ağustos 2016 20:17

Teksas’ta kampüste silaha izin

ABD’de bireysel silahlı saldırılar artarken silah taşımanın kolaylaştırılması dikkat çekiyor. 

Teksas’ta kampüste silaha izin

Paylaş

ABD’nin Teksas eyaletinde 21 yaşından büyük üniversite öğrencilerinin kampüslerde gizleyerek silah taşıyabilmelerine izin veren bir yasa yürürlüğe girdi. Yeni yasa uyarınca öğrenciler, gizlenmiş silahla sınıflara girebilecekler. Teksas öğrencilerin üniversite binalarına silahla girebilmelerine izin veren sekizinci ABD eyaleti oldu.

Çok sayıda yükseköğrenim yetkilisi ve öğrenci bu yasayla öğrencilerin eyaletteki üniversitelere gitmek istemeyeceğinden kaygılı. Ancak yasanın destekçileri yasanın nefsi müdafaa ve anayasal hakların kullanılması için “kritik önemde” olduğunu savunuyor.

Teksaslı Cumhuriyetçi Partililer yasanın bir başka toplu katliamı önleyebileceğini söylüyor.

Saldırganların sık sık direnişle karşılaşmayacaklarını bildikleri için üniversite kampüsleri ve sinemalar gibi silah bulunmayan yerleri hedef aldıklarına dikkat çekiyorlar.

Ancak 14 kişinin öldüğü Teksas Üniversitesi Katliamı’nın 50. yıl dönümünde yürürlüğe giren yasanın karşıtlarıysa, bu durumun daha çok şiddet olayına yol açabileceğini söylüyor.

Bazı akademisyenler de silahlı öğrenciler tehditkar bir atmosfer oluşturabileceğinden yasanın ifade özgürlüğüne zarar verebileceği kanısında. (DIŞ HABERLER)

ÖNCEKİ HABER

TRT istedi, yardımcı yönetmen işten çıkarıldı

SONRAKİ HABER

AB’den Türkiye’ye ‘Suriye’ uyarısı: Tek taraflı adımlardan kaçının

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa