Darbeciler cezaevlerinin spor salonlarında tutuluyor

Darbeciler cezaevlerinin spor salonlarında tutuluyor

Darbe girişimi sonrası tutuklanan asker ve yargı mensubunun yanı sıra tutuklananlar cezaevlerinin spor salonlarında tutuluyor.

Darbe girişimi sonrası tutuklanan çok sayıda asker ve yargı mensubunun yanı sıra Gülen Cemaatiyle ilişkisi bulunduğu suçlamasıyla tutuklananlar, cezaevlerinin spor salonlarında tutuluyor. Ayrıca darbecilere yönelik işlemlerin tamamı cezaevinde görevlendirilen özel birim tarafından yürütülüyor.

15 Temmuz darbe girişimi sonrası tutuklanan 10 binlerce tutukluya yönelik OHAL de gerekçe gösterilerek farklı bir uygulamaya gidildi. Tutuklanan general ve askerler, ağırlıklı olarak Sincan Cezaevi yerleşkesine nakledildi ve cezaevinde tutulan siyasi ile adli tutukluların tamamı diğer cezaevlerine dağıtıldı. Cezaevinin güvenliği de jandarmadan alınarak özel harekat polislerine verildi. Bu arada darbe girişimine katıldıkları gerekçesiyle tutuklananların İç Anadolu’daki diğer kimi cezaevlerine de götürüldükleri öğrenildi.

Cezaevlerinde yer kalmadığı için darbecilerin götürüldüğü cezaevlerinde kapalı spor salonlarının koğuşa çevrilerek orada tutuklukları ve açık spor alanlarının da söz konusu tutuklular için havalandırmaya dönüştürüldüğü öğrenildi. Yine darbecilerin getirilmesi ile birlikte başta spor olmak üzere, atölye, ortak sohbet gibi pek çok etkinlik iptal edildi.

CEZAEVLERİNDE DARBECİLER İÇİN ÖZEL BİRİM

Edinilen bilgilere göre, hem Sincan hem de diğer cezaevlerindeki diğer tutuklularla normal cezaevi yönetimi ve personeli değil, özel birimler ilgileniyor. Ayrıca tutuklanan askerlerin halen sık sık ifadeye götürüldükleri öğrenildi.

Darbe girişimi sonrası cezaevlerinde yapılan değişikliklerden biri de, cezaevi girişlerinde daha önce jandarmaya yaptırılan GBT kontrollerinin jandarmadan alınması oldu. Kimi cezaevlerinde bu sorumluluk doğrudan gardiyanlara verildi ve GBT’ler sistem üzerinden yapılmaya başlandı.

15 BİNLİK KAPASİTE FAZLASI

Öte yandan cezaevlerinde kapasite de gittikçe artmaya başladı. Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü tarafından yayımlanan istatistiklere göre, 31 Mart 2016 tarihi itibariyle cezaevlerinde 26 bin 482’si tutuklu, 161 bin 165’i hükümlü olmak üzere toplam 187 bin 647 kişi tutuluyordu. Son tutuklamalarla birlikte cezaevlerindeki tutuklu ve hükümlü sayısı 200 bine dayandı. Yine aynı verilerine göre, Türkiye’deki cezaevlerinin kapasitesi 183 bin civarındaydı. Buna göre, 31 Mart 2016 itibariyle 4 bin 647 kişi olan kapasite fazlası tutuklu ve hükümlü sayısı son tutuklanmalarla birlikte 15 bini geçti. Bunun için bir çok cezaevinde tutuklular yerlerde yatmaya başlarken, 3 kişilik olan F tipi hücrelere de ranzalar eklenerek, 6 kişilik hücrelere dönüştürüldü. Bu da kullanım alanı açısından tutuklulara önemli sorunlar getirirken, sağlık ve hijyen açısından da sıkıntılara neden oldu. (Ankara/DİHA)

www.evrensel.net