02 Ağustos 2016 17:15

Petkim’de  taşeron işçiler ortada kaldı 

PETKİM’in taşeron firmalarından İzmir Plus İnşaat (eski adıyla İzmir ES İnşaat) alacaklarını ödemeden yaklaşık 100 işçisini işten çıkardı.

Petkim’de  taşeron işçiler ortada kaldı 

Paylaş

Volkan GÜNDÜZ
İzmir

PETKİM’in taşeron firmalarından İzmir Plus İnşaat (eski adıyla İzmir ES İnşaat) alacaklarını ödemeden yaklaşık 100 işçisini işten çıkardı. Çıkarılan işçiler alacakları için muhatap arıyor.

PETKİM’e ait arazide idari bina inşaatı yapan taşeron firmalardan İzmir Plus İnşaat, alacaklarını ödemeden yaklaşık 100 işçisini işten çıkardı. Çıkarılan işçiler dün öğlen saatlerinde PETKİM’in giriş kapısının önüne gelerek yetkili bir ismin kendilerine açıklama yapmasını istedi. Ancak işçilerin bu talebi karşılık bulmadı. 

İşten çıkartılan Şantiye Şefi Özgür Özer “PETKİM’in genel müdürlük binasının inşaatı ve bir de konut inşaatı var. Ben iki tarafta da şantiye şefliği yapıyordum. Projeye başlarken yapılan sözleşmeyi hiç görmedik, hep gizli tutuldu. Sözleşmenin PETKİM’le yapıldığını sonradan öğrendik. Bu arazilerin PETKİM tarafından firmaya ipotek edildiğini, firmanın banka kredisi ile işi yürüttüğünü öğrendik. Çekilen banka kredilerinin ne kadarı buraya yansıtıldı, ne kadarı yansıtılmadı bilmiyoruz. Çekilen banka kredisine baktığınızda tabi ki bunun çoğunun yansıtılmadığı aşikar” diye konuştu.

Holding bünyesindeki arkadaşlarından öğrendikleri kadarıyla PETKİM’in firmaya para ödediğini söyleyen Özer, “Bu paraların ne şekilde kullanıldığının hesabı sorulmamış ki bu duruma gelindi. Şu an için Cuma günü itibariyle tüm personel, yaklaşık 100 arkadaşımız işten çıkarıldı. İşin durdurulmasını PETKİM’in söylediğini ifade ettiler ve herkesin işi durduruldu. Alacaklarımızı sorduğumuzda bir iki hafta içinde PETKİM’e devir yapılacağı, bu devirle ilgili görüşüldüğü söylendi. Fakat bizden alacağımızın miktarı sorulmadı, hesap bilgilerimiz istenmedi. Biz de madem işten çıkarılıyorsak bunun imzalı bir belge ile bize bildirilmesini istedik. Bu belgeler elimizde mevcut” dedi.

PETKİM ile yapmış oldukları teknik toplantılara katılan herkesin isimlerinin belli olduğunu ve hepsinin PETKİM çalışanı olduğunu vurgulayan Şantiye Şefi Özer, “Bu toplantılara zamanında genel müdür yardımcıları da katıldı. Zaman zaman PETKİM ve Star Rafinerisinin İSG sorumluları gelip şantiyemizi denetlediler, yapılması gerekenlerle ilgili bize uyarılarda bulundular. Bu işin içinde PETKİM de var. İki aylık maaşımızı alamadık. Onun dışında ihbar, kıdem, prim, izin, gibi haklarımızı da alamadık. Bunun dışında işçilik taşeronluğu yapan ve firma tarafından imzalanan sözleşmeler de var. O arkadaşların da ayrıca alacakları var” dedi. Özer, firmaların alacaklarının PETKİM tarafından ödenip PETKİM’in burayı devralacağının konuşulduğunu belirterek, “İşçilerin alacaklarının ödenmesi ile ilgili biz hiç kimseden yanıt alamadık. PETKİM’in arazisinde PETKİM’e bina inşaatı yapan bir firmanın işçileriyiz ve mağduruz. Mağduriyetimizin giderilmesini istiyoruz. Olası bir devirde firmaya para ödenip biz hakkımızı alamayacaksak bunu da kötü niyet olarak görürüz” dedi. Yaklaşık 2 saat boyunca PETKİM’in giriş kapısında yetkili bir isimle görüşmeyi bekleyen işçiler bu taleplerine cevap alamayınca dağıldı.

ÖNCEKİ HABER

Uçaklarda grev başladı: Yolculara ikram yok

SONRAKİ HABER

Akar: Bedelli askerlikten 9 milyar 533 milyon lira gelir elde edildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa