'Avrupa Türkiye’ye  şantaj yaptırmamalı'

'Avrupa Türkiye’ye şantaj yaptırmamalı'

Almanya Başbakan Yardımcısı Sigmar Gabriel, Avrupa’nın kendisini Türkiye’nin şantajına maruz bırakmaması gerektiğini söyledi.

Almanya Başbakan Yardımcısı Sigmar Gabriel, Avrupa’nın Türkiye vatandaşlarına vize serbestisi konusundaki görüşmelerde Avrupa’nın kendisini Türkiye’nin şantajına maruz bırakmaması gerektiğini söyledi. Avrupa Komisyonu, Türkiye’nin vize muafiyeti konusunda ültimatom vermesini kabul etmeyeceklerini açıkladı.

Vize serbestisi, Avrupa’ya yönelen göçün durdurulmasında oynadığı rol karşılığında Türkiye’ye verilecek bir ödül olarak görülüyordu.

‘ŞANTAJA MARUZ KALMAMALIYIZ’

Gabriel Türkiye’nin “ölüm cezasının geri getirilmesi yönünde adımlar atarak” Avrupa’dan kendisini uzaklaştırdığını ve ölüm cezasının “AB’nin temel haklar şartının açık bir ihlali olduğunu” söyledi. Temel haklar şartının AB’nin “hayati önemdeki bir parçası” olduğunu vurgulayan Gabriel, Türkiye AB’nin bir parçası olarak kalmak istiyorsa bunun kabul edilmesi ve uygulanması gerektiğini belirtti. Gabriel “Bu standartları uygulamak ya da daha da kötüleştirmek Türkiye’ye bağlı” dedi. Gabriel ise “Vize serbestisi olup olmayacağı Türkiye’ye bağlı. Almanya ve Avrupa hiçbir koşulda şantaja maruz kalmamalı” dedi.

AB KOMİSYONU: ÜLTİMATOM KABUL ETMEYİZ

DW Türkçe’nin haberine göre, AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, Türkiye ile vize muafiyeti konusunda yaşanan anlaşmazlıkta ültimatom verilmesini kabul etmeyeceklerini söyledi. AB Komisyonu sözcüsü, “Türkiye vize muafiyeti istiyorsa, koşullar yerine getirilmek zorundadır” diyerek, Komisyon Başkanı Juncker’in de bunu pek çok kez açık bir şekilde dile getirdiğini hatırlattı.

TARİH DAYATMASI

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Alman Frankfurter Allgemeine Zeitung’da pazartesi günü yayımlanan mülakatta, vize muafiyeti için somut tarih verilmesini talep ederek, aksi takdirde Türkiye’nin AB ile 18 Mart’ta kabul edilen mülteci mutabakatını feshetmek durumunda kalacağını söylemişti. Çavuşoğlu vize muafiyeti için somut tarih olarak “Ekim başı ya da ortası olabilir” ifadesini kullanmıştı. AB Komisyonu sözcüsü, Türkiye’den gelen bu açıklamanın Brüksel’de ciddiye alınıp alınmadığı yönündeki soruyu ise yanıtsız bıraktı.

AB’nin taahhütlerinin arkasında durduğunu ve şimdiye kadar Türkiye’deki sığınmacıların bakımı için yaklaşık iki milyar avroluk kaynak ayırdığını belirten komisyon sözcüsü, ayrıca komisyon uzmanlarının hayata geçirilecek reformlar konusunda Türk resmi makamlarına destek olmaya devam ettiklerini kaydetti. (DIŞ HABERLER)

www.evrensel.net
ETİKETLER vize serbestisi