Savunma Bakanı: 9’u general 311 firari asker var

Savunma Bakanı: 9’u general 311 firari asker var

Savunma Bakanı Fikri Işık, 15 Temmuz darbe girişiminden sonra 9'u general 311 askerin firari olduğunu açıkladı.

Savunma Bakanı Fikri Işık, 15 Temmuz darbe girişiminden sonra 9'u general 311 askerin firari olduğunu açıkladı. Işık, "Kayıp helikopter ya da araç yok. Kayıp mermi ve silah olabilir" dedi. 30 Ağustos Zafer Bayramı'nda geçit töreni yapılmayacağını duyurdu.

CNN Türk canlı yayınında konuşan Işık, askeri okulların kapatılmasının kaç öğrenciyi etkileyeceğine ilişkin bir soru üzerine "3 bin 900" yanıtını verdi. Işık, "Bu okullar bu terör örgütünün adeta yuvası haline gelmiş. Ben bir teknik çalışma, teknik analiz yaptırdım. 2000 yılında askeri liselere giriş sınavını ÖSYM yapmaya başlamış. 2000 yılı ile 2014 yılı arasındaki tüm sınavların soruları çalınmış. Teknik analiz bunu net gösteriyor" dedi.

30 AĞUSTOS TÖRENİ YOK

Işık, 30 Ağustos Zafer Bayramı'nda yapılacak törenlere ilişkin bir soru üzerine, "Yapılmayacak, bu yıl tören yok. Türkiye olağanüstü bir süreci yaşıyor, bir darbe girişimini hep beraber yaşadık. Şimdi halkın içerisinde bu korku varken, hala bu travma geçmemişken 'Yok efendim geçit töreni yapacağız' gibi şeyler bana göre gerekli değil." diye konuştu.

BEDELLİ GÜNDEMDE YOK

Bakan Işık, bedelli askerliğin gündemlerinde olup olmadığına yönelik bir başka soru üzerine, "Şu anda bedelli askerlik bizim gündemimizde yok" karşılığını verdi. (HABER MERKEZİ)

Son Düzenlenme Tarihi: 18 Ağustos 2016 07:37
www.evrensel.net