Güneş çarpmasının kalkanı: Bol su içmek

Güneş çarpmasının kalkanı: Bol su içmek

Diyetisyen Canan Aksoy uyarıyor: Vücut ağırlığınızın yüzde 20’sinden fazla sıvı kaybı hayati tehlike oluşturur. Su içmek için susamayı beklemeyin.

Sıcak yaz güneşinin enerjisi hepimizi sokaklara davet ediyor. Plajlar, caddeler, kafeler cıvıl cıvıl. Ancak bu durum, hayati bir tehlikeyi de beraberinde getiriyor: Güneş çarpması. Halsizlik, bulantı, baş ağrısı gibi belirtilerle kendini gösteren güneş çarpmalarına karşı, Diyetisyen Canan Aksoy uyarıyor: Vücut ağırlığınızın yüzde 20’sinden fazla sıvı kaybı hayati tehlike oluşturur. Su içmek için susamayı veya terlemeyi beklemeyin.

BU KİŞİLER RİSK ALTINDA!

Vücut ısısının 40 derecenin üzerine çıkması ile oluşan güneş çarpması; cilt kuruluğu, kızarma, bulantı, nabız artışı, kramp, güçsüz-lük, baş ağrısı ve bayılma gibi belirtilerle kendini gösteriyor. Kalp ve tansiyon hastaları, böbrek hastaları, beş yaş altı çocuklar, hamile ve emziren kadınlar, 65 yaş üstü kişiler, sporcular ve açık havada çalışanlar için güneş çarpması daha büyük tehlikeler arz ediyor. Özellikle sıcak havalarda dışarıda spor yapan kişilerin su tüketimine dikkat etmesi gerektiğini söyleyen Diyetisyen Canan Aksoy, sıcak yerlerde çalışan kişilerin de, güneş çarpması ile aynı belirtilere sahip sıcak çarpması için önlem almaları gerektiğini ifade ediyor.

VÜCUT ISISI NORMALE DÖNSE BİLE HASTANE ŞART!

Diyetisyen Canan Aksoy, alınan tüm önlemlere rağmen güneş çarpması yaşandığında, hastayı sağlık kuruluşuna götürmeden önce yapılması gereken ilk yardımı şöyle anlatıyor: Güneş çarpması görülen hastayı serin bir yere yatırın. Bu durum, hastanın hem dinlenmesini hem de sakinleşmesini sağlar. Kıyafetlerini çıkartarak serinlemesine yardımcı olun. Soğuk suya sokun ve eğer bilinci açık ise su içirin. Terleme ile kaybedilen sıvıyı yerine koymak için bir litre suya, bir çay kaşığı karbonat ve bir çay kaşığı tuz ekleyin. Bu karışımın yerine maden suyu da tercih edebilirsiniz. Bu işlemlerle hastanın vücut ısısını hızlıca düşürün ve ardından hastaneye götürün.

İDRAR MİKTARI VE RENGİ SU İHTİYACINI GÖSTERİYOR

Bir başka önemli nokta da, içtiğimiz suyun yeterli olup olmadığı Diyetisyen Canan Aksoy, bunu anlamak için herkesin kolaylıkla takibini yapabileceği iki yöntem öneriyor: Günlük su ihtiyacı, günlük alınması gereken kaloriye göre hesaplanıyor. Alınan her kalori için 1-1.5 ml su tüketmek gerekiyor. Yeterli su alıp almadığınızın en iyi kontrolünü, idrar çıkışlarınız üzerinden yapabilirsiniz. Eğer idrar miktarınız az ve rengi koyu ise daha fazla sıvı tüketmeniz gerekiyor. İdrarın rengi açık sarı olana kadar da sıvı tüketimi devam etmeli. Günde 6-8 kere açık sarı renkte idrar çıkışınız varsa, yeterli su tüketiminiz de var demektir.

GÜNEŞ ÇARPMASININ BELİRTİLERİ

– 41 derece yüksek ateş
–  Bilinç kaybı
– Nabız sayısında artış (taşikardi)
– Bulantı, kusma
– Deride kızarıklık
– Terlemenin olmaması (HABER MERKEZİ)

www.evrensel.net
ETİKETLER sıcak havasu