01 Ağustos 2016 15:26

ODTÜ atamasına tepki: Üniversitenin geleneklerine aykırı

Eğitim Sen Ankara 5 No’lu Şube ODTÜ İşyeri Meclisi, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın seçimde ikinci olan Prof. Kök'ü atamasına tepki gösterdi.

ODTÜ atamasına tepki: Üniversitenin geleneklerine aykırı

Paylaş

Eğitim Sen Ankara 5 No’lu Şube ODTÜ İşyeri Meclisi,  Prof. Dr. Mustafa Verşan Kök’ün seçimlerde ikinci olmasına rağmen Cumhurbaşkanı tarafından rektör atanmasına tepki gösterdi. Açıklamada, ODTÜ’de ilk kez yaşanan bu durumun öğretim üyelerine olduğu kadar, üniversitenin gelenek ve ilkelerine de açık bir saldırı olduğuna dikkat çekildi.

Yapılan açıklamada, mevcut rektör belirleme sisteminin ciddi sorunlar içerdiği ifade edildi. Sonuçlarından doğrudan etkilenmelerine rağmen üniversite bileşenlerinin çoğuna yönetim değişikliğinde söz ve oy hakkı tanınmadığı belirtilen açıklamada, sadece öğretim üyelerine tanınan oy hakkının ise YÖK ve Cumhurbaşkanının vesayetiyle sınırlandırıldığı vurgulandı. Açıklamada mevcut seçim sisteminin üniversite özerkliğini hiçe sayan ve üniversiteler üzerindeki baskı ve kontrolü tahkim eden bir sistem olduğu kaydedildi.

İLK DEFA BİRİNCİ OLAN ATANMADI

Tüm eksikliğine rağmen öğretim üyelerinin katıldığı bir seçimin mevcut koşullarda savunulması ve korunması gerektiği belirtilen açıklamada, “ODTÜ’de şimdiye dek hep seçimlerden birinci çıkan adaylar rektör olarak atanmış, birinci olmayan adayların atanmaları durumunda görevi kabul etmeyeceklerini seçim sürecinde duyurmaları bir gelenek olarak yerleşmiştir” hatırlatması yapıldı.  Açıklamada, ikinci sırada yer alan adayın Cumhurbaşkanı tarafından rektör atanmasının öğretim üyelerinin iradesine saygısızlık olduğu ifade edildi.

Bu durumun öğretim üyelerine olduğu kadar, ODTÜ’nün seçim gelenek ve ilkelerine de açık bir saldırı olduğuna dikkat çekilen açıklamada, bunun üniversitelere yönelik yeni saldırıların da önünü açacağı ifade edildi. Bu şekilde atanan rektörlerin akademide arzulanan demokratik yönetimleri de hayata geçirebilmesinin zor olacağı kaydedilen açıklamada, “Eğitim Sen ODTÜ Meclisi olarak beklentimiz öğretim üyelerinin oylarına, tüm üniversite bileşenlerininse üniversitemizin özerkliğine ve geleceğine sahip çıkmasıdır. Bu irade ve kararlılık gösterilirse, üniversitenin ilke ve geleneklerini koruyacak ve üniversiteye en az zararı verecek bir yönetimin bulunması mümkündür” denildi. (Ankara/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

HDP: Darbecilerin adı kamu alanlarından 3 ayda kaldırılsın

SONRAKİ HABER

Tunus, Sudan, Lübnan: Yeni halk hareketine doğru

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa