Başbakan Yıldırım, Kılıçdaroğlu ve Bahçeli ile görüştü

Başbakan Yıldırım, Kılıçdaroğlu ve Bahçeli ile görüştü

Başbakan Binali Yıldırım, CHP ve MHP Genel Merkezi'ne giderek muhalefet liderleriyle görüştü.

Başbakan Binali Yıldırım, CHP ve MHP Genel Merkezi'ne giderek muhalefet liderleriyle görüştü.

Yıldırım, CHP Genel Merkezi’ne AKP Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş ile birlikte geldi. Saat 14.08 itibariyle genel merkeze giriş yapan Yıldırım’ı, makam aracından inişinde CHP Genel Başkan Yardımcısı Haluk Koç karşıladı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ise, Yıldırım’ı genel merkezin girişinde karşıladı. İki lider el sıkışarak basına görüntü verdi.

 Görüşmenin ardından ortak basın açıklamasında konuşan Başbakan Binali Yıldırım, "Anayasa çalışması için her parti birer kişi görevlendirecek" dedi. Kılıçdaroğlu da “Endişelerimize Sayın Başbakanımıza ilettim, not ettiler. Önümüzdeki süreçte temaslarımız devam edecek” diye konuştu.

Başbakan Binali Yıldırım, kararnamelerle ilgili eleştirileri dikkate alacaklarını belirterek, “Anayasa çalışması için her parti birer kişi görevlendirecek" diye konuştu.  "Önemli olan süratle OHAL'e sebep olan unsurların ortadan kaldırılması" ifadesini kullanan Yıldırım, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“CHP Genel Başkanı Sayın Kılıçdaroğlu'nun ifade ettiği gibi, OHAL'in başladığı andan itibaren kanun hükmündeki kararnamelerin detayları hakkında kendilerini bildirdim. Bu konu hakkında bazı hassasiyetlerini, düşüncelerini, endişelerini bizimle paylaştı. Biz de bundan sonraki uygulamalarda, gerekse bundan önceki uygulamalarda dikkate alacağız. Önemli olan süratle OHAL'e sebep olan unsurların ortadan kaldırılması. Ülkemizde darbe girişimlerinin tehdit olmaktan çıkarılması. Bu konudaki ortak görüşlerimizin dünden bugüne daha fazla olduğunu görmekten de memnuniyet duyuyorum.

Daha önce parti başkanları olarak bir araya gelmiştik. Orada da gündeme gelmişti, kapsamlı bir anayasa yapılması, siyasi partilerin bir araya gelerek devam ettirmesi yönünde görüş birliği öne çıkmıştı. Ve yine partilerin mutabakatının sağlandığı bir çalışma benimsenmişti. Bu konuyu bugün ele aldık sayın genel başkanla. MHP'yi ziyaretimizde de bu konuyu yine gündeme getireceğiz. Partilerimiz birer arkadaşı görevlendirecek ve onlar da kapsamlı bir çalışma yapıp genel başkanlarına rapor edecekler."

MHP’YE ZİYARET SONRASI ORTAK AÇIKLAMA

Başbakan Yıldırım, CHP'nin ardından MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'yi ziyaret etti.

Bahçeli görüşmenin ardından yapılan ortak açıklamada şunları söyledi:

"Sayın Başbakan 15 Temmuz’dan bu yana gelen OHAL uygulamaları ile KHK ile ilgili görüşlerimizi almıştır. Kendileri de bilgi vermiştir. Çok verimli bir görüşme oldu. OHAL uygulaması inşallah başarı ile devam edecek ve Türkiye her türlü tehditten kurtulacaktır."

Başbakan Yıldırım ise Bahçeli’nin ardından şu ifadeleri kullandı:

"Bildiğiniz gibi Türkiye 15 Temmuz gecesi büyük bir felaketin eşiğinden döndü. Siyasi partilerimizin bize her türlü desteği vermeyi taahhüt etmesi bu belanın defedilmesinde etkili oldu. Bu bela defedilmiştir ama tehlike geçti denemez. Bu yapı düşünüldüğünden çok daha derin bir yapıdır. Tamamen riskin ortadan kalkması biraz daha zaman alacaktır. OHAL’e dayalı olarak çıkarılan KHK’lerde amaç bu darbe teşebbüsüne yönelik risklerin bertaraf edilmesi ve siyaset dışı girişimlerin ortadan kaldırılmasıdır. Sayın Genel Başkan’a bu konularda bilgi sundum, kendisi de düşüncelerini bizimle paylaştı. Bu tür görüşmelerin devamının ülkemizin birliği ve halkımızın birbiriyle kucaklaşması için bir fırsat olacağını bir kez daha gördük."

Yıldırım,  "İdam konusu görüşüldü mü" sorusu üzerine "Hayır, bu konuları görüşmedik. Anayasa değişikliği konusunda partilerden birer arkadaş bir araya gelecek. Bunun için zaman başlamış durumda" derken "Tehlike sürüyor mu" sorusunu da şöyle yanıtladı: "Yaşadığımız 15 gün bize şunu gösterdi, bu yapı darbe teşebbüsüne katılanlarla sınırlı değil. Daha derinlere gidiyor. Çok daha büyük. Bunun için KHK’ları çıkarıyoruz ve muhtemel riskleri kontrol altına alıyoruz." (HABER MERKEZİ)

Son Düzenlenme Tarihi: 01 Ağustos 2016 17:14
www.evrensel.net