Ege’de bir yılda 277 mülteci yaşamını yitirdi

Ege’de bir yılda 277 mülteci yaşamını yitirdi

Göç İdaresi Genel Müdürlüğü 2015 yılında Ege denizinde 277 mültecinin yaşamını yitirdiğini açıkladı.

Göç İdaresi Genel Müdürlüğü 2015 yılında Ege denizinde 277 mültecinin yaşamını yitirdiğini açıkladı. Diğer yandan, Avrupa’ya gitmek isterken boğulan mültecilerin ölümüne neden olan sahte can yeleklerini üretenlere sadece para cezası verildiği ortaya çıktı.
İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Genel Müdürlüğü Strateji Geliştirme Dairesi Başkanlığı, CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu'nun Ege denizindeki mülteciler ve yüzlerce kişinin ölümüne neden olan sahte can yeleklerine ilişkin verdiği soru önergesini yanıtladı. Verilen yanıtta mültecilerin durumuna ilişkin “2015 yılında Ege Denizi'nde 88 bin 637 düzensiz göçmen tespit edilmiş olup 277 göçmen hayatını yitirmiştir. 01.02.2016 tarihi itibariyle Uluslararası Koruma Başvurusu işlemde olan yabancıların sayısı 140 bin 496'dır” bilgileri açıklandı.

RAKAMLAR ÇELİŞKİLİ

Ancak Uluslararası Göç Örgütü’nün raporunun rakamlarına göre Türkiye üzerinden, ölümü göze alan 821 bin kişi Yunanistan’a geçmeyi başardı. Bodrum sahilinde karaya vuran cansız bedeniyle dünyanın dikkatini çeken Aylan bebeğin de aralarında olduğu çoğu çocuk ve bebek 706 kişi ise hayalini kurdukları Avrupa’ya ulaşmak isterken can verdi. Akdeniz ve Ege Denizi'nde yaşanan facialarının gün gün kaydının tutulduğu rapora göre, mülteciler için korkunç bir yıl olan 2015'te 5 bin 509 ölüm vakası gerçekleşti.

SAHTE CAN YELEĞİ SATANLARA PARA CEZASI

Göç İdaresi Genel Müdürlüğü'nün yanıt verdiği diğer soru ise mültecilerin boğulmasına neden olan sahte yelekler. Kurum tarafından yapılan açıklamada, “Standartlara uygun olmayan can yeleklerine ilişkin olarak Ürünlere İlişkin Teknik Mevzuatın Hazırlanması ve Uygulanmasına Dair Kanun çerçevesinde para cezaları, uygunsuz ürünleri piyasadan toplatma gibi yaptırımlar uygulanmaktadır” denildi. Basına yansıyan haberlerde mültecilerin ölümüne neden olan sahte yeleklerin yine Suriyeli çocuklara yaptırıldığı ortaya çıkmıştı. Hatta İzmir'de merdivenaltı bir atölyelere yapılan baskınlarda sahte can yeleklerine el konuldu, her sahte can yeleği için de işyeri sahiplerine 1800 lira ceza kesileceği belirtildi. Binlerce mültecinin ölümüne sebep olan şahıslar tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldılar. (Ankara/EVRENSEL)

www.evrensel.net