Dersim’de asker ateş açtı bir genç yaşamını yitirdi iddiası

Dersim’de asker ateş açtı bir genç yaşamını yitirdi iddiası

Dersim’in Hozat ilçesine bağlı Dalören köyünde babasını karakola götüren Mesut İlkbahar'ın aracın askerlerce taranması sonucu öldüğü iddia edildi.

Dersim’in Hozat ilçesine bağlı Dalören köyünde denetimli serbestlik kapsamındaki babasını Dalören Jandarma Karakoluna götüren Mesut İlkbahar, içinde bulundukları aracın askerlerce taranması sonucu hayatını kaybetti. 

Dicle Haber Ajansı (DİHA) olaya askerler tarafından çatışma süsü verildiğini söyledi. 

DİHA’nın haberine göre Dalören köyünde denetimli serbestlik nedeniyle köydeki jandarma karakoluna imza vermeye giden Alişan İlkbahar’ın içinde bulunduğu araç, karakola varmak üzereyken askerler tarafından tarandı. Açılan ateş sonucu aracı kullanan İlkbahar’ın oğlu Mesut İlkbahar karnına isabet eden kurşunla ağır yaralandı. Tunceli Devlet Hastanesine kaldırılan Mesut İlkbahar yaşamını yitirdi. Baba İlkbahar ise bir süre karakolda tutulduktan sonra serbest bırakıldı. Konuya ilişkin DİHA’nın görüştüğü Alişan İlkbahar, “Hakkımda açılan bir dava için karakola imza vermeye gidiyordum. Karakola varmak üzereyken araca 3-4 kurşun isabet etti. Oğlum arabadan indi, sonra elini kaldırdı, vuruldum, dedi” diye anlattı. 

Saldırının ardından karakoldaki askerlerin olaya çatışma süsü vermek için etrafı rastgele taradığı, açılan ateş sonucu karakola yakın Uzundal köyü arazisinde yangın çıktığı bildirildi. 

Doğan Haber Ajansı (DHA) ise Mesut İlkbahar ve Alişan İlkbahar’ın karakola PKK’li grubun saldırması üzerine çatışma arasında kaldığını söyledi. Telefonla görüştüğümüz köylüler ise karakola saldırının sabaha karşı gerçekleştiğini Mesut İlkbahar ve Alişan İlkbahar’ın karakola gittiği saatte bölgede bir çatışmanın olmadığını söyledi.

Tunceli Valiliği tarafından yapılan açıklamada ise  Mesut İlkbahar'ın çıkan çatışmada yaralandığı ve kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirdiği öne sürüldü. (Diyarbakır/EVRENSEL)

Son Düzenlenme Tarihi: 01 Ağustos 2016 16:30
www.evrensel.net