Erdoğan açtığı davaları geri çekti, HDP hariç!

Erdoğan açtığı davaları geri çekti, HDP hariç!

Açtığı hakaret davalarını geri çekeceğini açıklayan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın HDP ile ilgili davaları geri çekmeyeceği açıklandı.

Açtığı hakaret davalarını geri çekeceğini açıklayan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın HDP ile ilgili davaları geri çekmeyeceği açıklandı.

Hürriyet'in haberine göre avukatı Hüseyin Aydın, ilk olarak CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’ye karşı açtıkları davaları geri çekti. Hüseyin Aydın HDP ile ilgili davaların geri çekilmeyeceğini açıkladı.

Aydın, "Almanya’da açılan davanın da geri çekileceğini düşünüyorum, henüz bu konuda farklı bir karar alınmadı" ifadesini kullandı.

Erdoğan, 29 Temmuz'da yaptığı açıklamada “Şu ana kadar şahsıma her türlü saygısızlığı, hakareti yapanları bir kereye mahsus affediyorum, davaları geri çekiyorum” demişti.

Avukat Aydın, “İlk olarak siyasi partilere açılan davaların geri çekilmesi kararı ile bugün itibariyle işlemleri başlattık. Normalde geri çekilen davalarda iki satırlık bir dilekçe ile davalar geri çekilir. Biz 2 sayfalık bir dilekçe hazırladık” dedi.

Erdoğan’ın açtığı 3 binin üzerinde ceza ve hakaret davasının olduğunu belirten Aydın, bu hafta içi davaların tümünü geri çekmek için işlemleri hızlandırdıklarını söyledi. Aydın, şu değerlendirmeleri yaptı:

“Siyasi liderlerin ardından bugün ceza ve bazı hakaret davalarını geri çekeceğiz. Şu anda yaklaşık 5 tane tutuklu olduğunu biliyoruz. Ama davalardan kaç tutuklu var, bunlarla ilgili araştırma işlemleri devam ediyor. Tutukluların da davaların geri çekilmesinin ardından tahliye olacağını düşünüyorum.

Ceza davalarının geri çekilmesine rağmen kamu davası olarak devam edebilir. Ancak, ceza davaları hakaret davalarından daha fazla. Ceza davaları aynı zamanda Sayın Cumhurbaşkanımıza yönelik olduğu için kamu davasına dönüşüyor. Fakat biz davalardan şikayetten vazgeçeceğiz. İrademizi dosyalarda sunacağız. Dilekçelerimizi hazırlıyoruz bu davalar da geri çekilecek.

Daha önce milletvekillerine hakaret davaları açıldı fakat milletvekillerinin dokunulmazlıkları olduğu için işlem yapılamadı. 65’e yakın dokunulmazlık davası var. Dokunulmazlıkların kaldırılmasının ardından işlemler yapılacaktı. Fakat 15 Temmuz darbe girişimi nedeniyle fezlekeler askıya alındı. Bugünlerde adli işlemeler başlamış olacaktı. Bildiğim kadarıyla bir milletvekilinin davası başladı. Bu davalardan da şikayetten vazgeçeceğiz. Kovuşturma izni de Adalet Bakanlığı tarafından verilirse bu davalar da kapatılacak." (HABER MERKEZİ)

www.evrensel.net
ETİKETLER Tayyip ErdoğanHDP