Köln’de ‘Darbeye Karşı Demokrasi’ mitingi yapıldı

Köln’de ‘Darbeye Karşı Demokrasi’ mitingi yapıldı

Köln kentinde, "Darbeye Karşı Demokrasi" mitingi Ren Nehri kıyısındaki Deutzer Werft adlı alanda yapılan yapıldı

Mitinge gelenler arasında Almanya'nın çeşitli kentlerinden gelenlerin yanı sıra, Fransa, Belçika, Avusturya, Hollanda ve İsviçre başta olmak üzere Avrupa'nın dört bir yanından gelen Türkiyeliler de vardı. 

‘ALMAN MAKAMLARINDAN İZAHAT BEKLİYORUZ’

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın mitingde meydandaki kalabalığa dev ekrandan canlı seslenmesine, Alman makamları ve Alman yargısı izin vermemişti. Mitingde konuşma yapan Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Almanya'nın bu tavrını eleştirdi. Bakan Kılıç şunları söyledi: “Biliyorum ki sizler birazdan okunacak olan Sayın Cumhurbaşkanımızın mesajını bekliyorsunuz. Maalesef Almanya'da bazı makamlar Sayın Cumhurbaşkanımızın canlı video bağlantısı niyetini mahkemeye taşıyarak engellediler. Bu karar, açıklanması, sebeplendirilmesi çok zor bir karardır. Şu anda Türkiye Dışişleri Bakanlığı ve tüm makamlarımız Alman makamlarıyla görüşme halinde ve bunun sebebi konusunda bir izahat bekliyoruz. Ama bir şeyi onlara cevap olarak biz bu meydandan söyledik. Bu meydandaki demokrasi nöbeti başlarken, ne yapıldı? İki ülkenin milli marşı okundu, doğru mu? Entegrasyon diyenler daha artık neyin cevabını bekliyorsunuz?"

Mitingin sonunda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın mesajı okundu. 

KORKULAN OLMADI

Köln'de aynı gün ve aynı saatlerde hem “Darbeye Karşı Demokrasi Mitingi" hem de 4 karşı gösterinin olması Köln emniyet birimlerini kaygılandırıyordu. Göstericilerin karşı karşıya gelmemesi için polis yoğun güvenlik önlemi aldı. Köln'de miting süresince 2 bin 700 polis görev yaptı. Köln Emniyet Müdürlüğü, Türkiye kökenli ve Türkçe bilen polisleri bu mitingler için özel görevlendirdi. Köln polisi ayrıca bütün gün hizmet veren bir telefon hattı da açtı. Ancak korkulan olmadı ve miting olaysız sona erdi.

3 AYRI EYLEM VARDI

Almanya’nın Köln kentinde darbe girişiminin ardından Almanya’da yaşayan Türkiyeliler eylem yaptı. Aynı anda, Alman aşırı sağcıların ve ‘Erdoğan karşıtı’ eylemcilerin yürüyüşü de gerçekleşti. 

 ‘Darbeye Karşı Demokrasi Mitingi’ adıyla düzenlenen gösterilere karşı aralarında aşırı sağcı Pro NRW partisinin de yer aldığı eylemciler için kentte yaklaşık 2 bin 700 polis güvenliği sağlamakla görevlendirildi.

Polis, darbe karşıtı eylemcilerle diğer gruplar arasında durarak olası bir gerginliğin önüne geçmeye çalıştı. Emniyet birimleri herhangi bir gerilim yaşanmaması için sosyal medya üzerinden de sürekli uyarılarda bulundu. 

Aşırı sağcı parti Pro NRW üyelerinin sözcüsü basın açıklamasında, “Ülkemizde radikal İslamcı güç gösterisine izin vermeyeceğiz. Türkler Erdoğan için gösterilerini Ankara’da yapabilirler. Burası Alman toprağı öyle de kalacak” dedi.

 Köln’deki gösterilerin üçüncü ayağını siyasi partilerin gençlik kollarının düzenlediği ‘Demokrasi ve İnsan Hakları için Erdoğan’ı durdurun’ gösterisi oluşturdu.

Yürüyüşe Sosyal Demokrat Parti (SPD), Yeşiller, Sol Parti, Federal Demokrat Parti ve İran Komünist İşçi Partisi katıldı. Göstericilerin tuttuğu pankartlarda,  ‘Din ve devlet işleri ayrılsın’, ‘Demokrasi için Erdoğan’ı durdurun’ sloganlarının yazıldı. (HABER MERKEZİ)

www.evrensel.net