Çocuk mülteciler yalnız  ve korumasız

Çocuk mülteciler yalnız ve korumasız

Kitle örgütü “Save the Children” (Çocukları Koruyun) bu konuda insan ticareti şebekelerine karşı uyarıda bulunuyor

İtalya’ya refakatsız giden çocuk sayısında ciddi bir artış sözkonusu. Kitle örgütü “Save the Children” (Çocukları Koruyun) bu konuda insan ticareti şebekelerine karşı uyarıda bulunuyor:

* Yanlarında aileleri olmadığı halde İtalya’ya giden çocuk sayısı 2015 yılına göre ikiye katlandı.

* 13 yaşındaki kız çocukları fuhuşa zorlanıyor.

* İnsan tacirlerine olan ve 50 bin avroya kadar çıkan borçları karşılığında çocuklar uygunsuz işlerde çalışmaya zorlanıyor.

* Birleşmiş Milletler’e göre dünyada insan tacirlerinin elinde düşen her üç kurbandan biri çocuk

SAVAŞ, ŞİDDET VE AÇLIKTAN KAÇIYORLAR

Save the Children’ın İtalya Hükümeti’nin resmi kayıtlarına dayanarak verdiği bilgiye göre Nijerya ya da Mısır gibi ülkelerden -genellikle savaştan, açlıktan ya da şiddetten kaçan- tehlikeli yolculuklardan sonra İtalya’ya ulaşan çocuk sayısında her geçen yıl ciddi oranda bir artış gözleniyor.

2016’nın ilk altı ayında 10 bin 500’ün üzerinde -2015 yılının ilk ayındaki sayının iki katından daha fazla- refakatsız çocuk deniz yoluyla İtalya’ya gitti. Bu çocuklar insan ticareti ve sömürü şebekelerine karşı savunmasız durumdalar.

YOLCULUK PARASI İÇİN ÇOCUKLAR FUHŞA ZORLANIYOR

Save the Children, insan tacirlerinin, Akdeniz yoluyla yaptırdıkları  yolculuğun bedeli olarak 50 bin avroya kadar çıkan parayı ödemeleri için çocukları ve genç kızları fuhuş yapmaya zorladığını ve bu konuda giderek daha acımasız ve çok yönlü tekniklere başvurduğunu belirtiyor. 

Nijerya ve Romanya gibi ülkelerdeki ve bazıları yalnızca 13 yaşında olan kız çocukları, çocuk bakımı, garsonluk ya da kuaförlük işlerinde çalışacakları vaadiyle kandırılıyor–genellikle öğretmenleri ya da erkek arkadaşlarınca- ve fiziksel, cinsel ve duygusal şiddete maruz kalarak fuhuş sektöründe çalışmaya zorlanıyor.

KIZ ÇOCUKLARI HASTALANIYOR YA DA HAMİLE BIRAKILIYOR

Örgüt yetkilileri, refakatsiz göçmen ve mülteci çocuklarla yaptıkları bir dizi röportaj sonucu kız çocuklarının sıklıkla, onları İtalya’ya götürenlerin cinsel ve fiziksel şiddetine maruz kaldıklarını belirtiyorlar. Bu kız çocuklarından bazıları ya cinsel ilişki yoluyla geçen hastalıklara yakalanmış ya da hamile kalmışlar. Kaçmaya teşebbüs ettikleri takdirde ise kürtaja zorlanıyor ya da bebeklerine kötülük yapılacağı ile tehdit ediliyorlar. 

ERKEK ÇOCUKLARINA ZORLA HIRSIZLIK 

Borçlarını ödemeleri için kız çocuklarının geneli fuhuş için kullanılırken, Mısır gibi ülkelerden gelen erkek çocukları da insanlık dışı işlerde çalışmaya ve hırsızlık yapma, uyuşturucu ticareti gibi suç teşkil eden fiillere zorlanıyorlar. İnsan tacirleri çocukları, Avrupa’da daha iyi bir yaşam ve ailelerinin yoksulluktan kurtarılacağı vaadiyle ağlarına düşürüyorlar. Bunun için de Facebook gibi sosyal medya yapılarını kullanıyorlar.

7 GÜN BOYUNCA 12 SAAT ÇALIŞTIRILIYORLAR

Roma’da 7 gün boyunca günde 12 saat çalışmaya zorlanan ve saatte 2 avroya araba yıkayan Mısırlı çocuklar var; çoğu zaman paraları ödenmiyor, zaman zaman cinsel tacize uğruyor ya da illegal işlere yönlendiriyorlar. Torino’da genellikle günde 10 saat lokanta ya da inşaat işinde çalışıyor ve ayda 200-300 avro alıyorlar.

NİJERYALI KIZ ÇOCUKLARINA VUDU TEHDİDİ

Borçlarını ödemelerini garantiye almak için özellikle Nijeryalı kızlar ailelerine kötülük yapmakla ya da bazı durumlarda da kaçmaya teşebbüs ederlerse “vudu ritüeli”ne maruz bırakılmakla tehdit ediliyorlar. Nijerya’da bu ritüele karşı karşıya geldiklerinde delirecek ya da öleceklerine inanıyorlar. Nijeryalı Jessica onu erkek arkadaşı İtalya’ya gitmeye ikna ettiğinde 17 yaşındaydı. İtalya’ya gittiğinde hayatta kalmak ve bilet parasını ödeyebilmek için fuhuş yapmak zorunda kalacağı aklının ucundan bile geçmemişti. “Bir gün erkek arkadaşımın kız kardeşini aradım bana İtalya bileti için ailesine 50 bin avro ödemem gerektiğini söyledi. Nijerya’daki teyzelerimden birinin tehdit edildiğini ve kız kardeşimi dövdüklerini öğrendim. Beni vudu ritüeli ile tehdit ettiler ve çok korktum.”

‘ÇOCUKLARI KORUMAK İÇİN GEREKEN YAPIMALI’

SAVE the Children Yönetim Kurulu başkanı Andres Conde, “Günümüzde bu tür şiddete, suistimale ve sömürüye maruz kalan çok sayıda çocuk var; bu kabul edilebilir bir durum değil. Bu çocuklar daha güvenli ve daha iyi bir yaşam için tehlike bir Avrupa yolculuğu yapıyorlar; Avrupa’ya vardıklarında kendilerini suistimal ve sömürü çemberinin içinde bulunuyorlar. Bu şebekeler, çocukları özellikle de en savunmasız olanlarını ağlarına düşürmede yeni yöntemler geliştiriyorlar” diyor ve ekliyor: “Hiç bir çocuk kölelik koşullarında bir yaşamı haketmez. İtalya hükümeti insan ticareti kurbanı olan çocukları korumak konusunda adımlar atmıştır; ancak insan ticaretine karşı yeni Ulusal Planın en kısa sürede işlerliğe konması gerekmektedir. Tüm Avrupalı yetkililerin meseleyi alıp tehlikede olan bu çocukların korunması konusunda gerekeni yapmalıdır.” (DIŞ HABERLER)

www.evrensel.net