‘Mini Anayasa’ trafiği başlıyor

‘Mini Anayasa’ trafiği başlıyor

TBMM yeni haftayı yoğun bir  gündemle geçirecek. AKP, “mini anayasa paketi” için bu hafta muhalefet partileriyle görüşmeyi planlıyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın davetiyle gerçekleşen liderler zirvesinde öne çıkan yeni anayasa çalışmaları hız kazanıyor. AKP bu hafta muhalefet partilerine yeni anayasanın yol haritasını; yöntemini ve nasıl çalışılacağına ilişkin önerilerini sunacak. Partiler arası bir anlaşma sağlanması durumunda yeniden “anayasa uzlaşma komisyonu” kurulacak.

'KARA PARA AKLAMA' TASARISI

TBMM Genel Kurulu’nda bu hafta, ‘kara para aklama’ tasarısı olarak bilinen; Yatırım Ortamının İyileştirilmesi Amacıyla Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi de görüşülecek.

Teklif ile yurt dışında bulunan para, altın, döviz, menkul kıymet ve diğer sermaye piyasası araçları ile düzenlemenin yürürlüğe girdiği tarih itibariyle sahip olunan gemi, yat ve diğer su araçlarını, 31 Aralık 2016’ya kadar Türkiye’ye getirenler, söz konusu varlıkları serbestçe tasarruf edebilecek. Türkiye’ye getirilerek kaydedilen her türlü gemi, yat ve diğer su araçlarının Türkiye’ye getirilme ve kayıt işlemleri nedeniyle ithalde alınan vergiler dahil herhangi bir vergi, resim, harç veya diğer mali yükümlülüklerle bunlara ilişkin cezalar alınmayacak. Yurt dışından Türkiye’ye varlık getirenlerle, adına varlık getirilenler hakkında, hiçbir şekilde vergi incelemesi, tarhiyatı ile herhangi bir araştırma, inceleme, soruşturma veya kovuşturma yapılamayacak, vergi cezası ve idari para cezaları kesilemeyecek.

MALİ TEZKERESİNİN SÜRESİ UZATILIYOR

TBMM Genel Kurulu’nda bu hafta Mali tezkeresinin süresini uzatan tasarı da görüşülecek. Tasarı, Birleşmiş Milletler’in Mali ve Orta Afrika Cumhuriyeti’nde icra ettiği harekat ve misyonlar kapsamında hudut, şümul, miktar ve zamanı hükümetçe takdir ve tespit edilmek üzere Türk Silahlı Kuvvetlerinin yurt dışına asker göndermesine ilişkin, tezkere süresinin bir yıl daha uzatılmasını öngörüyor. (HABER MERKEZİ)
 

www.evrensel.net