İkinci çocuğu düşünmeye fırsatım bile olmadı

İkinci çocuğu düşünmeye fırsatım bile olmadı

             Türkiye’de kadın olmak çok zor. Toplumun kadına bakışı belli kalıplara sıkışmış. Özellikle evlendikten sonra yaşamında çok şey sınırlanıyor. Kadının çalışması engelleniyor. Ev işlerinden, t

Zuhal Toprak

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Türkiye’de kadın olmak çok zor. Toplumun kadına bakışı belli kalıplara sıkışmış. Özellikle evlendikten sonra yaşamında çok şey sınırlanıyor. Kadının çalışması engelleniyor. Ev işlerinden, temizlik, yemek vs. benzeri tüm işlerden sen sorumlu olmak zorunda kalıyorsun. Ülkenin durumu zaten ortada işsizlik yoksulluk bir de üstüne hayat pahalılığı gelince her şey daha da zorlaşıyor. Bütün bunlar gün gibi ortadayken Başbakan ilk önce çıktı 3 çocuk yapın dedi, şimdi de 5 çocuk yapın diyor.
Benim bir tane kızım var, ikinci bir çocuk dünyaya getirmek için düşünme fırsatım bile olmadı. Anne olmak çok güzel bir duygu. Bütün zorluklarına rağmen kadın olmaktan, anne olmaktan hiç pişman olmadım, gurur duyuyorum. Ama bir anne olarak geleceğe dair kaygılarım çok fazla. Kızıma güvenli bir gelecek bırakmak istiyorum, bu mümkün mü işte bundan emin değilim.
Kızımın sağlık problemleri çok fazla, konuşma engelli bir çocuk. O’nu haftada iki kez rehabilitasyona götürüyorum, konuşmayı öğrensin diye haftada iki günde toplamda 1,5 saat ders veriliyor ama bu yeterli olmuyor. Devlet eğer sosyal bir devletse neden bu konuda gereken özeni göstermiyor? Benim çocuğum engelli çocuklar grubuna giriyor, evde bakımını ben yapıyorum bunun için bana ya da kızıma maaş vermeleri gerekiyor. Eğitimdeki ders sayılarının artması gerekiyor. Örgün eğitimde olduğu gibi 9’dan 3’e kadar olmalı ki bir yararı olabilsin.
Bütün bu sorunlar bir kenarda dururken, iktidar bu sorunları görmezden gelip çözüm için de hiçbir şey yapmadan dururken Başbakan 3 değil 5 çocuk yapın deme cesaretini nasıl gösterebiliyor çok merak ediyorum. Benim mesleğim var modelistim, bayan terziliği de yapıyorum. Dükkân kiraları çok pahalı olduğu için işimi evimde yapmaya çalışıyorum. Eşim çalışmasa benim evin geçimini sağlamam mümkün değil. Devletin acilen eşi olmayan, çalışmayan, sosyal güvencesi olmayan kadınlar için yeni politikalar geliştirmesi artık zorunluluk. İnsanlar asgari ücretin 700 TL olduğu günümüzde ev kirasını ödeyemiyor, bir tane çocuğuna bakamıyor. Başbakan bunları görmezden gelerek 3 yetmez 5 tane yapın diyor. Ben Türkiye’deki siyasetçilerin aklına şaşıyorum, söyledikleri bana hiç inandırıcı gelmiyor.

 Bahçelievler-İSTANBUL

www.evrensel.net