31 Temmuz 2016 04:54

‘Bugün hadım diyenler yarın idam diyecek’

Kitle örgütleri, hadım tartışmaları yapmak yerine İstanbul Sözleşmesi'nin gereklerinin yerine getirilmesini istedi.

‘Bugün hadım diyenler yarın idam diyecek’

Paylaş

Kimyasal hadım uygulamasının yürürlüğe girmesiyle birlikte hadım çözüm müdür, değil midir tartışmaları yapıldı. AKP iktidarı cinsel saldırıyı hadımla çözeceğini düşünürken buna tepki gösteren kadın örgütleri her tür hadımın insanlık dışı bir uygulama olacağı ve çözüm getirmeyeceğinin altını çizdi. Konuya dair açıklama yapan kitle örgütleri hadım tartışmaları yapmak yerine İstanbul Sözleşmesi’nin gereklerinin yerine getirilmesini istedi.

Eşit Yaşam Derneği Başkanı Seniye Nazik Işık bir açıklama yaparak uygulamanın tıbbi bir zorunluluk olacağını ve bunun dönülmez sonuçlar yaratacağını ifade etti. Uygulamayla kişi dokunulmazlığı, işkence yasağı gibi temel insani hakların çiğneneceğini vurgulayan Işık “Bugün kimyasal hadım, olsa olsa hadımla başlayıp idamla bitecek, Türkiye’yi sağlıksız ve çağdaş dünyadan uzaklaştırıcı bir yola taş döşer” dedi.

‘TECAVÜZ KRİZ MERKEZLERİ KURULSUN’

Cinsel Şiddetle Mücadele Derneği tarafından yapılan açıklamada ise cinsel şiddetin cinsellikle ilgili değil güç kullanımı ile ilgili olduğu ifade edildi. “Cinsel şiddetin cinsel açlık ya da hormonlar yüzünden gerçekleştiği miti, cinsel şiddetin önlenebilmesi için mücadele etmek zorunda olduğumuz en temel yanlış inanıştır. Cinsel şiddetin önlenmesi için failin güç ilişkisi uygulamasına izin veren ve bu güç ilişkisini besleyen toplumsal yapının, iletişim dilinin ve normların değişmesi gerekir” denilen açıklamada, cinsel şiddetin önlenmesi için, cinsel suçlarda cezaların haksız tahrik, iyi hal gibi gerekçeler olmadan uygulanması, taciz, tehdit, ısrarlı takip gibi küçük görülen suçların uzlaşma veya ödeme olmadan caydırıcı cezalar uygulanması, cinsel şiddeti besleyen ve azmettiren tüm nefret söylemlerine karşı farkındalık artırıcı çalışmalar yapılması talep edildi. Açıklamada “İstanbul Sözleşmesi’ni imzalayarak taahhüt edilen tüm maddelerin gerçekleştirilmesi ve Tecavüz Kriz Merkezlerinin açılması da zorunluluktur” denildi. (İstanbul/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Darbe girişimi kadın mücadelesine nasıl yansıdı?

SONRAKİ HABER

Zabıta ekiplerinden, seyyar satıcıya şiddet

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa