30 Temmuz 2016 16:55

Munzur Festivali’nde siyasi gelişmeler tartışıldı

Dersim’de 16.’sı düzenlenen Munzur Kültür ve Doğa Festivali’nde ‘Siyasal Süreç ve Çözüm Önerileri' konulu panel düzenlendi.

Munzur Festivali’nde siyasi gelişmeler tartışıldı

Paylaş

Kemal ÖZER
Dersim

Dersim’de 16.’sı düzenlenen Munzur Kültür ve Doğa Festivali’nde ‘Siyasal Süreç ve Çözüm Önerileri' konulu panelde bir araya gelen çok sayıda kişi, ülke gündemini tartıştı. EMEP MYK üyesi Mehmet Türkmen, HDP Dersim Milletvekili Alican Önlü, HDP Siirt Milletvekili Besime Konca, ESP PM Üyesi İlke Başak Baydar’ın katıldığı panelin moderatörlüğünü Dersim Belediyesi Eş Başkanı Mehmet Ali Bul yaptı.

Panelde konuşan Alican Önlü 7 Haziran seçimlerini değerlendirerek başladığı konuşmasında, “7 Haziran seçimleri Türkiye ve Kürdistan’da bir dönüm noktasıydı. ‘Kobanê düştü düşecek’ diyen zihniyet, Kürdistan ve Türkiye’de ismine ‘Başkanlık’ dediği teklik, faşizm, ırkçılık, inkar olan sistemi 7 Haziran seçimi ile meşrulaştırmak istedi. Ama Rojava’da yapamadıklarını Türkiye ve Kürdistan’da da yapamadılar” dedi.

Emek Partisi MYK üyesi Mehmet Türkmen ise 15 Temmuz’da yaşanan darbe girişimi ve sonrasında yaşananları değerlendirdi. “Tarihimiz darbelerle dolu” diyen Türkmen, “Bugüne kadar siyasal genetikleri darbecilikle malul olan birçok kesim de darbe karşıtlığının kahramanları oldular. Demokrasi güçleri, sosyalistler, Kürt hareketi, ülkenin gerçek emek ve demokrasi güçleri öteden beri bütün darbelerin asıl bedelini ödemiş bu darbelerin sonuçlarını en ağır şekilde yaşamış ve aynı zamanda bu darbeci zihniyete, gerici zihniyete karşı mücadele etmiştir” dedi.

‘ASKERİ DARBE PÜSKÜRTÜLDÜ, SİVİL DARBEYLE KARŞI KARŞIYA KALDIK’

15 Temmuz darbesinin gerçekleşmesi durumunda Türkiye’yi daha kötü günlerin beklediğini söyleyen Türkmen, “Bütün darbelerde olduğu gibi ilk önce demokrasi güçlerini, sosyalistleri, devrimcileri susturmak, sendikaları, partileri kapatmak olacaktı. Ama ‘darbe olmadığı için demokrasi mi kazandı’ dersek, bunu tartışmamız gerek. Darbenin püskürtüldüğünün ilk anlarında Recep Tayyip Erdoğan, ‘Bu bize Allah’ın lütfu’ demişti. Sonrasında atılan adımlara baktığımızda 60 binden fazla kamu çalışanının görevden alınması, 10 bini bulan tutuklamar, gözaltılar ve bütün bunların yanında ilan edilen OHAL ile birlikte Meclisin, az çok demokratik kırıntıların bile ortadan kaldırıldığı, kanun hükmünde kararname denilen ve aslında Erdoğan’ın iki dudağı arasından çıkacak herşeyin yasa olarak uygulanacağı sivil bir darbe ile karşı karşıya kaldık” şeklinde konuştu.

Besime Konca ise ağırlıklı olarak Rojava Devrimi üzerinde durarak, “Rojava halkların devrimidir, konfederal, demokratik bir devrimdir” dedi.

‘SAVAŞ VE KADIN’ PANELİ

Munzur Kültür ve Doğa Festivali’nde dün gerçekleşen ‘Savaş ve Kadın’ başlıklı panele Filiz Uğuz ve Kıvılcım Arat katıldı.
Moderatörlüğünü Esra Çiftçi’nin yaptığı panelde söz alan Uğuz, her türlü pervasızlığı uygulayan ve savaş politikası izleyen mekanizmaya karşı bir araya gelmenin önemine değinerek, özellikle Kürt illerindeki saldırlar, kadınlar başta olmak üzere toplumun bütün değerlerine karşı yapılan insanlık dışı uygulamalara karşı Türkiye kadın hareketinde kimi çabalara rağmen yeterli bir duyarlılık, bir hassasiyet, bir duruş sergilenemediğini söyledi. Kıvılcım Arat ise “Silopi, Gewer’de yaşanan katliamlar, İttihat ve Terakki zihniyetinin yansıması olarak gerçekleştirildi” dedi.

ÖNCEKİ HABER

Koramaz: TMMOB’nin yetkilerinin budanmasını engelledik

SONRAKİ HABER

Erdoğan, Hırvatistan Cumhurbaşkanı ile basın toplantısında konuştu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa