‘Sincan Cezaevi’nden 150 kişi sürgün edildi’

‘Sincan Cezaevi’nden 150 kişi sürgün edildi’

Hasta Mahpuslara Özgürlük İnisiyatifi, darbe sonrasında yaşanan tutuklamalara yer açmak için başlatılan sürgünlerin durdurulmasını istedi.

Yüz beş haftadır her cumartesi, Yüksel Caddesi’nde bir araya gelen Hasta Mahpuslara Özgürlük İnisiyatifi, darbe girişimi sonrasında cezaevlerinde yaşanan sürgünlere dikkat çekti. İnisiyatifin bu haftaki basın açıklamasına Antropolog Prof. Dr. Sibel Özbudun ve Yazar Temel Demirer de destek verdi.

İnsiyatif adına konuşan Dilek Yıldız, darbe girişiminin ardından Sincan Cezaevi’nde halihazırda kalan tutuklu ve hükümlülerin uzak şehirlerdeki cezaevlerine sürgün edildiğini, bu durumun mahpusların ailelerini mağdur ettiğini söyledi.

Yeni tutuklanan insanların cezaevlerine girişte işkenceye maruz kaldığı iddialarını hatırlatan Yıldız, “Gardiyanlar yara-bere var mı bahanesiyle çıplak aramaya maruz bırakıyorlar. Normalde darp izi kontrolünü bir sağlıkçının yapması gerekiyor ve bu yapılmıyor” dedi. Darbe girişiminden sonra tutuklulara yer açmak için Sincan cezaevinden 150 kişinin sürgün edildiğinin altını çizen Yıldız, cezaevi yönetiminin konuya ilişkin bilgi vermekten kaçındığını söyledi. Yıldız, hükümetin ülkedeki sorunların çözümünü cezaevindeki tutuklu sayısını arttırmakta bulduğunu ifade etti.
“Çözüm sürecini bitirenler, siyasi rehine olarak gördükleri tutuklu ve hükümlüleri ring aracıyla günlerce aç ve susuz sürgün etmiştir” diye konuşan Yıldız, sürgünlerin durdurulmasını, görüş kısıtlılıklarının kaldırılmasını ve hasta mahpusların tedavi haklarının geri verilmesini istedi.

'8 KİŞİLİK ODADA 20 KİŞİ KALIYORUZ'

Basın açıklamasında, Tokat Cezaevi'nden gelen bir mektup aktarıldı. Mektupta anlatılana göre, 600 kapasiteli cezaevinde bin 200 kişi kalıyor. Mahpuslar, durumu “8 kişilik odalarda 20 kişi kalmaktayız, Oda kapasitesinin çok üstünde bir sayıyla tutulmamız her açıdan sağlığımızı etkileyen ciddi bir durum olmaktadır” diye anlatıyorlar. (Ankara/EVRENSEL)

www.evrensel.net