CHP'li Şenal Sarıhan: OHAL kararnameleri Mecliste görüşülsün

CHP'li Şenal Sarıhan: OHAL kararnameleri Mecliste görüşülsün

CHP Milletvekili Şenal Sarıhan, OHAL kararnamelerinin bir an önce Meclis Genel Kurulu’na getirilerek tartışılmasını istedi.

CHP Ankara Milletvekili ve TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkan Vekili Şenal Sarıhan, Olağanüstü hal (OHAL) kararnamelerinin bir an önce Meclis Genel Kurulu’na getirilerek tartışılması çağrısı yaptı.

Meclis Genel Kurulu’nda konuşan Sarıhan, “Bugün içinde bulunduğumuz olağanüstü hal uygulamalarının ne ölçüde hukuka uygun olduğu ya da ne ölçüde hukuka uygun olması gerektiği konusunda Parlamentonun tartışmaya ihtiyacı olduğu inancındayım. Bilindiği gibi, bu kararnameyle gözaltı süreleri otuz güne uzatılmış bulunmaktadır. Oysa olağanüstü hâl kararnamesiyle yapılması gereken işlemler olağanüstü hâlin ilanıyla ilgili, bu ilana sebep olan olayla ilgili ve ölçülü sınırlamayı gerektirmektedir” dedi. 

‘30 GÜN GÖZALTI HUKUKA UYGUN DEĞİL’

“Uluslararası planda kabul edilmiş olan Siracusa ilkeleri vardır ve bu ilkeler olağanüstü hâl döneminde dahi iyi niyet kuralının aşılmaması gerektiğini ifade eder” diyen Sarıhan, hukukun üstünlüğü ilkesinin OHAL sürecinde de varlığını koruması gerektiğini vurguladı. Sarıhan, “Kararnamelerde alınan kararların ölçülülük ve hukuka uygunluk prensibi içinde değerlendirilmesi gerekir. Oysa, otuz günlük bir gözaltının herhangi bir biçimde hukuka uygunluğundan söz etmemiz mümkün değildir” diye konuştu. 

GÖREVDEN ALMALAR İÇİN UYARI

Görevden almalarda yürütmeyi durdurma hakkının kaldırılmış olmasının da hukuku aykırı bir uygulama olduğunu kaydeden Sarıhan, şunları söyledi: “Arkadaşlar, yemek salonunda ya da yürürken birbirimizin konuşmalarına tanıklık ediyoruz ve bu konuşmalarda pek çok yerden, pek çok partili arkadaşımız, AKP de dâhil olmak üzere, haksız gözaltılardan, haksız işten çıkarmalardan söz ediyor, yapılan işin bir cadı avına döndüğünden söz ediyor. Bu tür hukuksuz durumlarda, eğer yürütmeyi durdurma kararı da alamayacak iseniz, böyle bir denetim, hukuki denetim uzaklaşacaksa, adalet nasıl sağlanacaktır? Hepimizin bir suç diye kabul ettiğimiz bu darbe suçu, darbeye girişim suçu nasıl adil bir sonuca ulaşabilecektir? Suçlu ve suçsuz birbiriyle karışınca adalet sağlanmış olmayacaktır.’’ (Ankara/EVRENSEL)
 

www.evrensel.net