'Hadım Yasası yerine İstanbul Sözleşmesi uygulanmalı'

'Hadım Yasası yerine İstanbul Sözleşmesi uygulanmalı'

HDP'li vekil Filiz Kerestecioğlu, Hadım Yasası yerine İstanbul Sözleşmesi'nin uygulanması gerektiğini söyledi. 

Adalet Bakanlığı tarafından çıkarılan "Hadım Yönetmeliği"ne ilişkin Meclis Genel Kurulu'nda konuşan HDP'li vekil Filiz Kerestecioğlu, Adalet Bakanlığı'nın toplumsal sorunu çözmek yerine insan haklarına aykırı cezalar getirdiğini belirterek, Hadım Yasası yerine İstanbul Sözleşmesi'nin uygulanması gerektiğini söyledi. 

HDP İstanbul Milletvekili Filiz Kerestecioğlu "Hadım Yönetmeliğine" dair Meclis Genel Kurulu'nda konuştu. Hadım cezasının saldırı suçunu önleyemeyeceğini belirten Kerestecioğlu, mağdura yönelik öfkenin erkeklik güçleri, üstünlük gösterme, erkekliğini ispatlama ve erkek egemenliğine dayalı toplumsal rollerin yarattığı eşitsizliklerden kaynaklandığını söyledi.

Adalet Bakanlığı tarafından çıkartılan yönetmeliğin, cinsel dokunulmazlığa karşı suçlardan hükümlü olanlara uygulanacağını hatırlatan Kerestecioğlu, "Bu yönetmelikle cinsel saldırı suçluları için ilaçla veya ilaçsız olarak cinsel dürtünün ve isteğin azaltılmasını veya yok edilmesini sağlayan tedavi vereceğini ve yönetmeliğe göre bu tedaviler kişinin iradesi dışında zorunlu olarak da yapılabileceğini belirtiliyor" diye belirtti. 

'HADIM YÖNETMENLİĞİ ANAYASAYA AYKIRI'

Hadımın kanunla karara bağlanmamış olmasına rağmen uygulamanın yönetmelikle cezai yaptırım olarak düzenlendiğinin altını çizen Kerestecioğlu, şunları aktardı: "Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ve Anayasa'yla koruma altın alınmış olan kişi dokunulmazlığı, yaşam hakkı ve işkence yasağı gibi yasakları ihlal eden bu ağır cezanın bir yönetmelikle düzenlenmesi de ayrıca Anayasa'ya aykırıdır." 

Hadım cezası ile saldırı suçunun önlenemeyeceğini kaydeden Kerestecioğlu, "Bireyin fiziksel, psikolojik bütünlüğüne yönelik en ağır saldırı suçlarından biri olan cinsel saldırı suçuyla ilgili, kadınların, kadın örgütlerinin, feminist mücadelenin biriktirdiği deneyimler özellikle yetişkin kadınlara yönelik cinsel saldırıların cinsel bir eylem değil, cinselliğin sadece araç olarak kullanıldığı bir şiddet suçu olduğunu gösteriyor" diye konuştu.

'İSTANBUL SÖZLEŞMESİ UYGULANMALI'

Cinsel saldırı suçlarında esas nedenin cinsel dürtüler, hormonal bozukluklar ve hastalıklar olmadığının altını çizen Kerestecioğlu, Adalet Bakanlığı'nın toplumsal sorunu çözmek yerine insan haklarına aykırı cezalar getirdiğine dikkat çekti. Kerestecioğlu konuşmasını devamında, "Kadınların beklentisi, İstanbul Sözleşmesi'nin etkin bir şekilde uygulanmasıdır, yargıdaki cezasızlığın ortadan kaldırılmasıdır, yargı görevlilerinin toplumsal cinsiyet eğitiminden geçmesidir, yapılması gerekenler bunlardır" dedi.

Türkiye Psikiyatri Derneği'nin "Evrensel etik ilkeler ve Biyotıp Sözleşmesi hükümlerine göre, hiçbir birey onaylamadığı bir tıbbi işleme zorlanmamalıdır" dediğini kaydeden Kerestecioğlu, üyesi olduğu Çocuk İstismarını Önleme Komisyonu'nun da hiçbir şekilde görüşünün alınmadığını belirtti. (DİHA)
 

www.evrensel.net