'Türkiye, Nijerya’dan 17 okulun kapatılmasını istedi'

'Türkiye, Nijerya’dan 17 okulun kapatılmasını istedi'

Türkiye’nin darbe girişiminin ardından Nijerya’dan, 17 okulunun "Gülen hareketiyle bağları nedeniyle" kapatılmasını istediği bildirildi.

Quartz Africa sitesi, “Türkiye, Nijerya’dan Gülen hareketiyle bağları bulunan 17 okulu kapatmasını istiyor” başlıklı haberinde “Türkiye’de başarısız darbenin artıları Nijerya’da hissedilmeye devam ediliyor” ifadelerini kullandı.

Haberde bu çerçevede Nijerya’nın başlıca bankalarından birinin “Türk basınında darbenin finansmanında kullanıldığı iddia edilen 2 milyar doları sağlama operasyonuna karıştığı”ndan söz edildiğine dikkat çekildi. Haberde “Türk hükümeti de Nijerya’daki 17 okulunun kapatılmasını talep etti. Türkiye, okulların Gülen hareketiyle bağlarının olduğunu belirtiyor" denildi.

Türkiye’nin Nijerya nezdindeki Büyükelçisi Hakan Çakıl okulların kapatılması talebinde bulundu. Çakıl'ın “Gülen hareketinin bu okulların aracılığıya kaynak topladığını ve bu kaynakların yasa dışı faaliyetleri için kullandığını” söylediği belirtildi. Haberde Çakıl’ın ayrıca Türk hükümetinin okulların kapatılmasını “bir ulusal güvenlik meselesi olarak gördüğünü ifade ettiği” de aktarıldı. (ANKA)
 

www.evrensel.net
ETİKETLER Nijeryacemaat