28 Temmuz 2016 17:56
Son Düzenlenme Tarihi: 29 Temmuz 2016 11:05

Obama’dan ‘Hillary’ şov

ABD Başkanı Barack Obama Demokrat Parti kongresinde Hillary Clinton’un desteklenmesi için çağrıda bulundu.

Obama’dan ‘Hillary’ şov

Paylaş

Obama, “Ne ben, ne Bill (Clinton), ne de bir başkası... Bugüne kadar hiçbir erkek ya da kadın, ABD Başkanı olmak için Hillary Clinton kadar ehil değildi” dedi.

Philadelphia’daki kurultayda coşkulu bir kalabalığa hitap eden Obama, Clinton’ı, ülkenin iki büyük partisinin ilk kadın başkan adayı olmayı başardığı için övdü.

TRUMP’I ELEŞTİRDİ

“Hillary Clinton’ı zafere taşıyacağız” diyen Obama, Clinton’ın bugüne dek tüm engelleri aştığını ve her Amerikalı için fırsat zincirini genişlettiğini söyledi. Konuşmasında ABD’nin geleceğinden umutlu olduğunu vurgulayan Obama, Cumhuriyetçi Başkan Adayı Donald Trump’ı da eleştirdi. Trump’ın ABD-Meksika sınırına duvar örülmesi önerisini hatırlatan Obama, “Amerikan rüyasını hiçbir duvar sınırlayamaz” dedi. Kurultayda Obama’dan önce konuşan ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden ise Donald Trump’ı daha sert bir dille eleştirdi.

Biden, Trump’a atıfla, “Bu adam bize orta sınıfı önemsediğini söylemeye çalışıyor. Saçmalığa bak. Hadi be! Bu adamın orta sınıf hakkında en ufak bir fikri yok” dedi. Eski New York Belediye Başkanı Michael Bloomberg de Trump’ı “tehlikeli bir demagog” olarak nitelendirerek Hillary Clinton’a desteğini açıkladı.

SEÇİM 8 KASIMDA

Kurultay sırasında söz alan birçok delege ABD’de silah yasalarının sertleştirilmesini isterken, Virginia Senatörü Tim Kaine de başkan yardımcısı adaylığını kabul etti.

Demokrat Parti Kurultayı, Hillary Clinton’ın resmen başkan adaylığını kabul etmesi ile son bulacak. ABD’de, Clinton ile Trump’ı karşı karşıya getirecek Başkanlık Seçimleri 8 Kasım’da yapılacak. Seçilecek başkan ocak 2017’de göreve başlayacak. (DIŞ HABERLER)

ÖNCEKİ HABER

Wikileaks, demokratların çekişmelerini yayınladı

SONRAKİ HABER

Akar: Bedelli askerlikten 9 milyar 533 milyon lira gelir elde edildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa