28 Temmuz 2016 14:11

Ağbaba: Denetimli serbestlik iki yıla çıkarılsın

CHP'li Ağbaba darbe girişimi sonrası cezaevlerindeki koşulların kötüleştiğini belirtti ve denetimli serbestliğin iki yıla çıkarılması teklif etti.

Ağbaba: Denetimli serbestlik iki yıla çıkarılsın

Paylaş

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, 15 Temmuz darbe girişimi sonrası yaşanan süreçte cezaevlerindeki koşulların daha da kötüleştiğini belirtti ve denetimli serbestliğin iki yıla çıkarılması teklifini tekrar gündeme getirdi. 

Cezaevlerindeki kapasite 15 Temmuz öncesinde dahi aşılmış olduğunu belirten Ağbaba, “Mahpusların koridorlarda, tuvalet önlerinde yattıkları bilinmekteyken, 10 bine varan  darbe girişimi tutuklularıyla bu durum daha da kötüleşecektir” dedi. 

Bazı cezaevlerine son süreçte yatak takviyesi yapıldığına dair çok sayıda mektup aldıklarını aktaran Ağbaba, “Bu koşullarda mahpuslar zemine dahi basamadan yatakların üzerinden yürümek zorunda kalacağa benziyor. Cezaevlerindeki vahamet, yeni yatak takviyesi ile çözülecek bir sorun değildir. Bu durum mahpusların ciddi sağlık sorunları ile karşılaşmalarına neden olacaktır. 15 Temmuz sonrası süreçte bu teklifimiz adeta bir zorunluluk haline geldi. İnsanların daha fazla perişan olmasını engellemek ve artık insan hakkı ihlali haline gelen cezaevi ortamını düzeltmek için denetimli serbestliğin iki yıla çıkarılması gerekiyor” diye konuştu. (Ankara/EVRENSEL) 
 

ÖNCEKİ HABER

Emek ve demokrasi güçlerinden HDP 'nin mitingine destek

SONRAKİ HABER

Akar: Bedelli askerlikten 9 milyar 533 milyon lira gelir elde edildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa