İnsan ve bağırsağındaki bakteriler birlikte evrimleşmiş

İnsan ve bağırsağındaki bakteriler birlikte evrimleşmiş

Yeni yapılan araştırmalar bağırsaklarımızda bulunan bakterilerin çoğunun en az 15 milyon yıldır bizimle olduğunu gösterdi.

Yeni yapılan araştırmalar bağırsaklarımızda bulunan bakterilerin çoğunun en az 15 milyon yıldır bizimle olduğunu gösterdi. Araştırmaya göre atalarımızın bağırsağındaki mikroplar, maymun aile ağacındaki evrimsel ayrılmalarla paralel olarak farklı evrimsel soylara ayrıldı.

 Arkeofili’nin haberine göre, insan vücudundaki bakterilerin evrimsel gelişmelerden etkilendiğini gösteren araştırmalar sayesinde insan göçlerinin tarihi bağırsak baterileriyle takip edilebilir. Bu sonuç, bağırsaklarımızdaki bakterilerin çoğunun çevremizden – yediklerimizden, yaşadığımız yerden, aldığımız ilaçlardan – geldiğini düşünen biliminsanları için şaşırtıcı oldu. Araştırmanın sonuçları, evrimsel tarihin sanılandan çok daha önemli olduğunu düşündürüyor.

Farklı maymun türleri ve bağırsak bakterileri arasındaki evrimsel ilişkiyi anlamak için araştırmacılar Tanzanya şempanzelerinin, Kamerun gorillalarının, Kongo bonobolarının ve Amerika’nın Connecticut eyaletindeki insanların dışkı örneklerini inceledi. Daha sonra da toplamları insan bağırsağı bakterilerinin yüzde 20’sine denk gelen 3 farklı grup bakteri üstünde genetik testler yapıldı.

Araştırmacılar gyrase B isimli bir gene bakarak, bir ortak ata iki farklı türe dönüştüğünde, en az iki farklı grup bakterinin de aynı davranışı gösterdiğini buldu. Araştırmayı yürüten Prof Andrew Moeller “İnsanlar ya da goriller henüz ortalıkta yokken, sadece Afrikalı ata maymunlar varken bağırsak bakterileri de bulunuyordu. Daha sonra bu maymunlar farklı dallara ayrıldı. O zaman da farklı bağırsak bakterileri, bu ayrıma paralel olarak gelişen ayrımlar yaşadı” diyor. Bu durum hem 10-15 milyon yıl önce gorillerin ayrılmasında, hem de 5 milyon yıl önce insanların şempanze ve bonobolardan ayrılmasında yaşandı.

Moeller “Biz evrim geçirdik ve bağırsak bakterilerilerimiz de bizimle birlikte evrim geçirdi” diyor.

Biyolojik anlamda iki türün birlikte evrim geçirmesine birlikte türleşme deniyor ve buna dair bilinen çok az örnek bulunuyor. (DIŞ HABERLER)

www.evrensel.net