Davutoğlu ‘Emri verdim’ sözünden çark etti

Davutoğlu ‘Emri verdim’ sözünden çark etti

Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu, Rus uçağı düşürüldükten sonra kullandığı “Emri ben verdim” sözlerinin çarpıtıldığını savundu. 

Darbe girişmin gerçekleşmesinin ardından Rus Uçağını düşüren pilotların ‘Cemaat üyesi olmaktan’ gözaltına alınması ile başlayan tartışmaya Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu da katıldı. Davutoğlu daha önceden söylediği ‘Emri ben verdim’ sözlerinin çarpıtıldığını savundu. 

Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu, Rus uçağı düşürüldükten sonra kullandığı “Emri ben verdim” ifadesine ilişkin “Burada bir art niyet var. Benim o anda emir vermem mümkün değil. İhlal yapan uçaklara angajman kuralı uygulanır” dedi. 

NTV’de konuşan Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu 15 Temmuz darbe girişimi gecesi güvenli bir bölgeye gittiklerini söyledi. Sabah tablo netleşinceye kadar ayakta olduklarını anlatan Davutoğlu sözü 1 Kasım seçimlerine getirdi.  “Onların oyunlarını bozan bir bakıma 1 Kasım oldu. Cumhurbaşkanını seçtirmemek planları atıl kaldı. 1 Kasım seçimlerinde AK Parti tekrar demokrasi sınavından geçti. 2015 YAŞ’ı kritikti, orada bir güçleri kırılmıştı. Siyasi iktidarı 4 yıl boyunca değiştirmek mümkün değildi” dedi. 

Ahmet Davutoğlu, Rus uçağı düşürüldükten sonra kullandığı “Emri ben verdim” sözleri için de “Burada bir art niyet var. Benim o anda emir vermem mümkün değil. Sadece Suriye uçakları değil hangi ülkenin uçağı olursa olsun vurulmalı denildi. İhlal yapan uçaklara angajman kuralı uygulanır” ifadelerini kullandı.

NE OLMUŞTU?

Rus uçağının düşürülmesinden bir gün sonra, Dönemin Başbakanı Ahmet Davutoğlu, AKP grubunda yaptığı konuşmada “Uçağın vurulması emrini bizzat ben verdim” demişti. Davutoğlu daha sonra çıktığı bir televizyon kanalında “Emri ben verdim sözlerim muhalif olanlar tarafından istismar edildi. 17 saniyede talimat verilmez, kurallar bellidir. Ben daha önceki toplantılarımızda bu yetkiyi Genelkurmay Başkanımıza verdim. O da bu yetkiyi hava kuvvetleri komutanı verebilir. İşler böyle yürür. 17 saniyede böyle bir talimat verilmez” demişti.  (HABER MERKEZİ)


 

www.evrensel.net