09 Mayıs 2012 07:16

Çocuklarımızı işçi olmaya zorluyorlar

İstanbul Sultangazi ilçesi Gazi Mahallesindeki Aslangazi, Gazi, Atatürk çiftliği ve Şehit Teğmen Ali Yılmaz ilköğretim okullarının velileri bir araya gelerek 4+4+4 eğitim sistemi ile ilgili bir toplantı gerçekleştirdi. Toplantıya 100’e yakın kadın veli katıldı. Eğitim Sen 3 No’lu şube yöneticisi Nebahat Bükrek’in bir k

Çocuklarımızı işçi olmaya zorluyorlar

Paylaş
Rıza Çiçek

SİSTEMLE İLGİLİ KAYGILARIMIZ VAR

Aslangazi İlköğretimokulu velilerinden Sakine Akbaba 34 yaşında. 3 çocuk annesi olan Akbaba’nın  eşi işçi ve asgari ücretle çalışıyor. Akbaba yeni eğitim sistemi ile ilgili olarak çocukları için büyük kaygılar yaşadığını anlatıyor. Projenin asıl kaynağının mevcut okulları da özelleştirerek paralı hale getirmek olduğunu söyleyen Akbaba, “Okullar ileride dağıtılacak. Bu proje öğretmenlere velilere danışılmadan onların fikri alınmadan yapılan bir proje olduğu için kaygılıyız. Bizi resmen paralı okullara teşvik ediyorlar” diye konuştu.

HİÇBİR AYRIM YAPILMASIN İSTİYORUM

Aynı okuldan başka bir veli olan Ayşe Tosun ise yeni eğitim sisteminden çok rahatsız olduğunu belirterek “ Benim iki çocuğum öğrenci. Çocuklarım okula gittiklerinde çeşitli sorunlar yaşıyor. Örneğin din dersinde öğretmeni camiye gitmesi gerektiğini söylemiş. Çocuğumun psikolojisi bozuldu. Öyle kötü etkilendi ki ezan okunurken tuvalete gitmeye korkuyor” dedi. Eğitim dâhil hiçbir konuda ayrım görmek istemediklerini ifade eden Tosun  “Başbakan dindar bir nesil yetiştireceğiz diyor. Bütün çocuklarımızın geleceği için ayrım yapılmadan Alevi Sünni ayrımı olmadan güzellikler içinde yaşamak istiyoruz” diye konuştu.

BU SİSTEME KARŞI ÇIKACAĞIZ

Hatice Karakütük ise torununu okula getirip götüren velilerden. Karakütük “ Yedi yaşındaki çocuklar kendi ihtiyaçlarını karşılayamıyor. Beş yaşındaki çocuk nasıl karşılayacak. Delirmiş bunlar” diyerek tepkilerini dile getiriyor. AKP’nin eğitim sistemi ile imam hatip okullarının hızla açılacağını, kız çocuklarının ise lise çağlarında daha çocukken evlenmeye zorlanacağını dile getiren Karakütük, “Evet, geç kaldık. Sessiz kaldık. Bizler buna karşı birleşirsek birlik olursak var olan ve var olacak olan bütün saldırılara karşılık vereceğimize inanıyorum” dedi.

DÖRDÜNCÜ SINIFTA MESLEK SEÇİMİ DOĞRU DEĞİL

Gazi İlköğretimokulu’ndaki velilerden Eylem Doğan ise bir öğrencisi olduğunu ve üçüncü sınıfa gittiğini belirtiyor. Bu eğitim sisteminin çocukları için hiçbir artısı olmadığını belirten Doğan “Devletin istediği çocuklarımızı devletin istediği gibi yetiştirmek. Şimdi diyorlar ki okula başlama çağı beş yaşına inecek. Anneler beş yaşındaki çocuğa bakamazken öğretmenler nasıl bakacak. Bu çocuk yemeğini yiyemiyor. Altına kaçırıyor” dedi. Doğan, dördüncü sınıfta çocuklara meslek seçme durumu olduğunu hatırlatarak, “Benim arkadaşımın çocuğu kuruyemişçi olmak istiyor. Bir diğer arkadaşımın çocuğu şoför olmak istiyor. Yani bizim gibi varoş yerlerde yaşayan ailelerin çocuklarını işçi olmaya zorluyorlar. Meslek seçme yaşının 15–16 yaş olmasına rağmen 9 yaşındaki bir çocuğun meslek seçme yeteneği ne kadar doğrudur. Sormak istiyorum yetkililere” diyor Doğan. Kur’an ve Hazreti Peygamber gibi din derslerinin zamanla zorunlu hale geleceğini belirten Doğan “Yani Tayyip Erdoğan’ın dediği gibi dindar bir gençlik yetişecek.” diyerek tepkisini dile getiriyor.

Okullarda çalışan Hatice Taşçı ise çocuk eğitimi gelişim uzmanı. İyi bir eğitimin olması için okula başlama yaşının ana sınıflar için 72 ay olması gerektiğini belirten Taşçı, Başbakanın sınavları kaldıracağız sözlerine inanmadığını söyledi.

ÇOCUĞUMUZUN PSİKOLOJİSİ BOZULACAK

Şehit Teğmen Ali Yılmaz İlköğretimokulu’ndan Zöhre Yıldız ise 30 yaşında, bir çocuğu var. Eşi bin 200 TL maaşla çalışıyor. Ev kendilerinin olmasına rağmen geçinemediklerini belirten Yıldız  “Başımıza bir de yeni eğitim sistemini çıkardılar. Anlaşılan yine para isteyecekler. Bu eğitim sistemi ile ilgili bildiğim tek şey 5 yaşında okula başlanılacak oluşu. Beş yaşındaki bir çocuk daha doğru düzgün konuşamıyor. Nasıl okuyacak onu çözmüş değilim” diyerek tepki gösteriyor. Seçmeli derslerin zorunlu hale gelmesinden korktuklarını belirten Yıldız, “Bizler Alevi vatandaşlarız. Kızım arkadaşları tarafından ‘sen niye gelmedin katılmadın din dersine’ diyerek dışlanacak. Bu da çocuğumun psikolojisini olumsuz yönde etkileyecek” diye belirtiyor.

Aynı okuldan bir başka veli olan Filiz Deniz ise bu eğitim sisteminin karmakarışık olduğunu ve kendilerinin de ne yapacaklarını bilmediklerini anlatıyor. Ben bir anne olarak çocuğumu hangi okula vereceğimi de bilmiyorum. Hükümetin her söylediğinin fos çıktığını söyleyen Filiz Deniz “ Başbakan Erdoğan kendi çocuklarını ABD’de okutuyor. Bizim çocuklarımızı ise imam yapıyor. 4+4+4 eğitim sistemine karşı bütün halkın birlik olup mücadele etmesi gerekiyor” diye konuştu. (İstanbul/EVRENSEL)


MUHTARLARDAN DESTEK

Toplantıya destek vermek amacıyla katılan Gazi Mahallesi Muhtarı Nevzat Altun da Gazi mahallesindeki emekçi kadınların 4+4+4 eğitim sistemi ile ilgili olarak yaptıkları bu toplantı için teşekkür etti. Bu toplantıdan sonra velilere pratik eylemler yapılmasını öneren Nevzat Altun “ Bu eğitim sitemine karşı gerekirse Gazi Mahallesindeki veliler olarak çocuklarımızı okula göndermeyelim” diyen Altun muhtarlar olarak üzerlerine ne düşüyorsa yapma sözü de verdi.

Zübeyde Hanım Mahalle Muhtarı Ali Ekber Palabıyık ise mahallerinde bununla ilgili şu an boş bir araziye prefabrik okullar kurmak için çalışmaların başladığını belirterek, alt yapısı olamayan ve halkın tepkisini çeken yeni eğitim sistemine karşı muhtarlar olarak birlikte mücadele etmemiz gerekiyor dedi. Ali Ekber Palabıyık bundan sonraki süreçte de özellikle öğretmenlerin içinde bulunduğu toplantıların yapılması ve halkın daha fazla aydınlatılması gerektiğini de vurguladı.

4+4+4 SİSTEMİ BİLİMDEN UZAK BİR SİSTEMDİR

Toplantıda eğitim istemi ile ilgili velileri bilgilendiren Eğitim Sen 3 No’lu Şube Yöneticisi Nebat Bükrek yeni eğitim sisteminin eğitimden anlamayan tamamıyla eğitim sisteminin dışındaki çevrelerce hazırlandığını vurgulayarak, “ 4. sınıfta okuyan ve yeni başlayan öğrencilerin eğitimi heba olacak. İkinci devre dediğimiz dönemde yani çocuklarımız 9 yaşına geldiğinde meslek seçimine yönlendirilecekler. Oysaki dünyanın birçok ülkesinde meslek seçme yaşı 16’dır. Bu kabul edilir bir durum değil” dedi.
Yeni eğitim sisteminde maddi durumları yüksek olan çocukların daha iyi eğitim alacağını parası olmayan çocuğunun ise işçi olmaya zorlanacağını ifade eden Bükrek, “AKP hükümetinin asıl amacı,  patronlara onların fabrikalarına ucuz işgücü sağlamaktır” dedi. Devletin dillere ve dinlere bizzat eğitim içinde yönlendirmesine karşı olduklarını söyleyen Bükrek, “Seçmeli ders olarak gösterilen din dersleri zamanla çocuklar bu derse teşvik edilerek zorunlu hale getirilecek” diye belirtti. 4+4+4 eğitim sisteminin tamamen bilimden uzak gerici ve yobaz bir eğitim sistemi olduğunu belirten Bükrek “Eğitim sorunu aslında bir sistem sorunudur. Bizler sendika olarak sizlerle birleşirsek, birlik olursak bunların üstesinden gelebiliriz” diyerek velileri AKP’ye karşı mücadeleyi birleştirmeye çağırdı.
 

ÖNCEKİ HABER

Gençlik Derneği'ne gaz bombalı baskın

SONRAKİ HABER

Mersin'de işçi servisi devrildi: 6 işçi yaralı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa