HDP binasına bombaya tazminat yok

HDP binasına bombaya tazminat yok

Adana HDP il binasına yönelik saldırıda yaralanan Hüseyin Beyaz’ın tazminat talebi, ‘Daha önce teröre yardımdan ceza aldın' diyerek kabul edilmedi.

Tamer Arda ERŞİN
Ankara

Adana Valiliği, HDP İl binasına yönelik bombalı saldırıda yaralanan Partinin İl Eş Başkanı Hüseyin Beyaz’ın tazminat talebini, ‘Daha önce teröre yardımdan hüküm giydin’ diyerek kabul etmedi. 

7 Haziran seçimleri öncesi HDP Adana il binasında patlayan IŞİD bombasıyla yaralanan İl Eş Başkanı Hüseyin Beyaz’ın, tazminat talebi Adana Valiliği tarafından kabul edilmedi. Reddin gerekçesinde “Terör olaylarında yardım ve yataklık suçundan daha önce mahkum olduğundan, uğradığın zararların kapsam dışına bırakıldı” denildi. Kararı değerlendiren İnsan Hakları Derneği(İHD) Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan, “Kişi daha önce işlediği bir suçtan dolayı cezasını çekmişse, onun başka bir olaydan doğan mağduriyetinin giderilmesi gerekir” yorumunda bulundu.

Aynı zamanda MİT ajanı olduğu iddia edilen IŞİD Üyesi Savaş Yıldız, HDP Adana ve Mersin İl binalarına bombalı saldırı gerçekleştirmişti. 18 Mayıs 2015 tarihinde Adana il binasında patlayan bomba nedeniyle 6 kişi yaralanmıştı. Yaralanalar arasında Adana İl Eş Başkanı Hüseyin Beyaz da vardı. Beyaz hastanede tedavi görmüştü. 8 Temmuz 2015 tarihinde Terörden Doğan Zararların Karşılanması Kanunu kapsamında Adana Valiliğine başvurarak tazminat talebinde bulunan Beyaz’a Valilikten 8 Mart 2016 tarihinde ret yanıtı geldi. 

DAHA ÖNCE MAHKUM OLDUN, ŞİMDİ TAZMİNAT YOK

Valilik gerekçesinde, 5233 sayılı Terör ve Terörle Mücadelenden Doğan Zararların Karşılanması Hakkındaki Kanun’un 2. maddesinin f bendi gereğince terör olarında yardım ve yataklık suçlarından mahkum olanların bu fiillerinden dolayı uğradığı zararların kapsam dışına bırakıldığını ifade etti. Ayrıca Valilik, İçişleri Bakanlığı İller İradesi Genel Müdürlüğünün 2006 yılında Hukuk Müşavirliğinden almış olduğu konu ile ilgili görüşte “Terör olaylarında yardım ve yataklık suçlarından mahkum olanların ya da daha önce mahkum olup sonradan zarar görenlerin bu zararlarının 5233 sayılı Kanun kapsamına giremeyeceği” değerlendirmesi yaptığı aktardı. Valilik, bu nedenlerle Beyaz’ın başvurusunun kanun kapsamına girmediğini, yargı yoluna başvurarak zararın tazmin edilmesini talep etme hakkının saklı tutularak talebin reddine ilgili komisyonca oy birliğiyle ret kararı verildiğini iletti. 

‘CEZASINI ÇEKMİŞ BİRİNİN MAĞDURİYETİ GİDERİLMELİ’

İnsan Hakları Derneği Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan Valiliğin kararıyla ilgili, “Kanundaki bir düzenlemeye göre bir karar verilmiş. Ancak suç ve cezalar şahsidir ve bir kişi daha önce işlediği bir suçtan dolayı cezasını çekmişse, onun başka bir olaydan doğan mağduriyetinin giderilmesi gerekir. Çünkü o kişi daha önce işlediği suçun cezasını çekmiş ve yeni doğan olaydan suçsuzdur ve mağdur durumundadır” değerlendirmesi yaptı.  

‘VERİLEN KARAR SİYASİ’

Tazminat talebi reddedilen HDP İl Eş Başkanı Hüseyin Beyaz valiliğin kararına, “Verilen karar hukuki değildir. Valiler siyasi konjonktüre göre hareket ediyor. Valilik siyasi bir karar verdi. Ortada bir yasa varsa ve bu yasalar önünde bütün vatandaşlar eşitse bu kararla yasalara göre değil siyasetin yönlendirmesine göre hareket edildiğini gösteriyor” diye tepki gösterdi.

www.evrensel.net