27 Temmuz 2016 15:17

Almanya’da ‘Türkiye Mitingi’ tartışması

Almanya'da düzenlenmek istenen 'Darbeye karşı demokrasi mitingi' tartışma konusu oldu.

Almanya’da ‘Türkiye Mitingi’ tartışması

Paylaş

Almanya’nın Köln kentinde çeşitli örgütler tarafından 31 Temmuz Pazar günü düzenlenmek istenen, Türkiye’de AKP Hükümetinin düzenlediği mitinglerin bir benzeri olacak olan “Darbeye Karşı Demokrasi Mitingi” tartışma yarattı. 

Cihan Haber Ajansının haberine göre, mitingin “Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı sevenlerin gövde gösterisi”ne dönüşeceğini yazan bazı Almanya gazeteleri, “Böyle bir mitingin güvenliği sağlanamaz” haberleri yapıyor. 

PARTİLERDEN SERT TEPKİLER

DHA’nın haberine göre de mitinge sert tepki gösteren Hristiyan Sosyal Birlik Partisi CSU Genel Sekreteri Andreas Scheuer, Spiegel Online’a, “Türkiye iç siyasetine angaje olmak isteyenler, memnuniyetle ülkemizi terk ederek Türkiye'ye geri gidebilirler” açıklaması yaptı. 
Almanya’da gösterileri yasaklamanın zor olduğuna dikkati çeken Hristiyan Demokrat Birliği CDU'nun İç Politika Uzmanı Wolfgang Bosbach da, ancak şiddete ilişkin ciddi emareler varsa gösteri yasağının değerlendirilebileceğini ifade etti. Sosyal Demokrat Parti İç Politikalar Sözcüsü Burkhard Lischka ise, gösterinin Almanya’daki Türkler arasındaki bölünmeyi derinleştirmesinden kaygılı duyduğunu söyledi.

EMNİYET MÜDÜRÜ TATİLİNİ BIRAKIP GELDİ

DW Türkçe’ye konuşan Türkiye Uzmanı Udo Steinbach ise, Almanya’da yaşayan Türklerin, kendilerini ifade etmek için gösteri yapma imkan ve hakları olduğunu belirtti. Steinbach, ancak bu gösterilerin “barışçıl” olması gerektiğini vurguladı.
Öte yandan Köln Emniyet Müdürünün tatilini yarıda keserek miting nedeniyle şehre döndüğü öğrenilirken, Alman polisinin de alarma geçtiği ve hafta sonunda bütün izinlerin kaldırıldığı iddia edildi. Mitingin düzenleyicisi olan “Darbeye Karşı Demokrasi Platformu” ise mitingine gelenlerin hiç bir şekilde şiddet yanlısı olmadıkları açıklaması yaptı. (DIŞ HABERLER)
 

ÖNCEKİ HABER

Yunanistan kamuoyu 8 askerin akıbetini tartışıyor

SONRAKİ HABER

There is an economic and leadership crisis in Zimbabwe

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa