Niğde'de tren, işçi servisine çarptı: 5 ölü, 13 yaralı

Niğde'de tren, işçi servisine çarptı: 5 ölü, 13 yaralı

Niğde'nin Bor İlçesinde hemzemin geçitte, yük treni servis minibüsüne çarptı: 5 kişi hayatını kaybetti, 13 kişi yaralandı.

Niğde’nin Bor ilçesinde Organize Sanayi Bölgesi’ndeki tekstil fabrikası işçilerini taşıyan servis minibüsü, hemzemin geçitten geçmeye çalışırken Adana istikametine giden yük treniyle çarpıştı. Kazada, 5 kişi öldü, 13 kişi yaralandı.

Edinilen bilgiye göre, Bor Organize Sanayi Bölgesi'ndeki bir tekstil fabrikasının işçilerini taşıyan Feridun Çölbeyi (54) yönetimindeki 51 EK 704 plakalı servis minibüsü, İftiyan Mahallesi mevkinde hemzemin geçitten yolun karşısına geçmek isterken, Niğde'den Adana istikametine giden yük treni ile çarpıştı.

Kazada minibüste bulunan Mehmet Varışlı (33), Ruşen Yılmaz (52) ve Orhan Kızıl hayatını kaybederken; minibüs sürücüsü Feridun Çölbeyi ile Murat Tekin (47), Murat Yiğin (46), Yaşar Yalçın (27), Osman Duman (34), Birol Öztürk (31), Lokman Balarban (23), Arif Karataş (23), Halil Özen (47), Osman Aruk (42), Elvan Arı (42), Serkan Kahraman (28) ve Alaaddin Altınöz yaralandı. Yaralılar Bor ve Niğde Devlet Hastanelerinde tedavi altına alındı.

Kaza nedeniyle Niğde-Adana Demiryolu bir süreliğine ulaşıma kapatıldı. (DHA)

BTS: UYARILARIMIZIN DİKKATE ALINMASI İÇİN DAHA KAÇ CAN KAYBI OLMASI LAZIM  

Yakın zamanda hemzemin geçitlerde peşpeşe kazalar yaşandığına dikkat çeken Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası (BTS), TCDD yönetimine“ Canımızın bedelinin maliyet unsuru olmasını kabul etmiyoruz. Yeter artık, uyarılarımızın dikkate alınması için daha kaç can kaybı olması lazım” diyerek tepki gösterdi.
Sendikadan yapılan yazılı açıklamada, henüz geçtiğimiz ay içerisinde Elazığ’ın Yurtbaşı beldesinde Tatvan-Ankara seferini yapmakta olan trenin hemzemin geçitte yolcu minibüsüne çarpması sonucu aralarında Suriyeli işçilerinde olduğu 9 tarım işçisi hayatını kaybettiği hatırlatıldı. Manisa’nın Alaşehir İlçesine girişte yer alan kontrolsüz ve bariyersiz hemzemin geçitte tarım işçilerini taşıyan minibüse Uşak Bölgesel Ekspresi’nin çarpması sonucu da 6 işçi yaşamını yitirdiğine dikkat çekilen açıklamada, “Yaşanan bu kazaların ardından sendikamız tarafından her seferinde yaptığımız açıklamalarla gerekli önlemlerin alınması ilgili kurumlardan talep edilmiştir. Ancak siyasi iktidar ve TCDD yönetimi bu uyarılarımızı görmezden gelmeye devam etmektedir” denildi. Açıklamada, hemzemin geçit kazalarının yaşanmaması için TCDD, İl Özel İdareleri ve Belediyeler tarafından ortak hareket edilerek gerekli çalışma yapılması çağrısı yapıldı. (Ankara/EVRENSEL)

www.evrensel.net