Kapatılan okullardaki öğrencilerin nakil takvimi belli oldu

Kapatılan okullardaki öğrencilerin nakil takvimi belli oldu

Darbe girişiminin ardından kapatılan özel ilk ve orta öğretim öğrencileri, resmi eğitim kurumlarına 30 Eylül 2016'ya kadar kayıt yaptırabilecek.

15 Temmuz darbe girişiminin ardından ilan edilen OHAL kapsamında yayınlanan Kanun Hükmünde Kararname gereğince kapatılan özel ilköğretim ve özel orta öğretim kurumlarındaki öğrencilerin resmi eğitim kurumlarına geçiş yapmalarına yönelik takvim belli oldu.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından illere gönderilen düzenlemeye göre, mağdur öğrencilerin devlet okullarına nakilleri, 2015-2016 eğitim öğretim yılı ile sınırlı olmak üzere 30 Eylül'e kadar yapılabilecek.

Bu kapsamda, resmi ilkokul, ortaokul/imam-hatip ortaokullarına geçmek isteyenlerin nakilleri, velisinin başvurusu üzerine ulusal adres veri tabanındaki yerleşim yeri adres bilgileri esas alınarak gitmek istedikleri resmi okullar tarafından yapılacak.

Resmi ortaöğretim kurumlarına geçmek isteyen öğrencilerin nakilleri de nakil olunacak okulun taban puan şartını taşımak kaydıyla normal nakil sürecindeki boş kontenjanları etkilemeden, açık kontenjan şartı aranmadan aynı tür liselere, nakil gitmek istediği yerin il veya ilçe öğrenci yerleştirme ve nakil komisyonu tarafından e-okul sistemi üzerinden alınacak. (CİHAN)

www.evrensel.net