26 Temmuz 2016 04:42

Romantik bir hayal: Balkan Kupası

Balkan ülkelerinde oynanan karşılaşmalarda sık sık tribün olayları yaşanıyor.

Romantik bir hayal: Balkan Kupası

Paylaş

Hakan KARAKOCA

Eski Yugoslav devletleri adıyla anılan ülkeler futbolda içine düştükleri çıkmazdan yine eski günleri yad ederek kurtulmaya çalışıyor. Sırbistan, Hırvatistan, Bosna Hersek, Karadağ, Slovenya ve Makedonya son bir yıldır uzaktan uzağa ortak bir ligin hasretini çektiklerini söylüyorlar. Bunu ete kemiğe büründürmek adına geçtiğimiz ay Rusya’da bir araya gelen ülke federasyonları, toplantının olumlu geçtiğini söylüyor. Eğer bir engel çıkmazsa ve ülkeler bu sorumluluğun altına girerse 2018-2019 sezonunda yeni bir lig izleyebiliriz.

Balkan Ligi olarak düşünülen ligde ilk aşamada 10 ya da 14 takım düşünülüyor. Sırbistan ve Hırvatistan’dan 3 diğer 4 ülkeden de ikişer takım olarak hazırlanan bir taslak ortada dolaşıyor. Şampiyonun 2.5 milyon avro alması düşünülüyor. Sırbistan’dan sızdırılan bilgiye göre 2018-2019 sezonunda şubat ya da mayıs ayında oynanması planlanan lig için çekinceleri bulunan taraftar sayısı ise bir hayli fazla. Herkesin ortak derdi şüphesiz güvenlik. Bu takımların deplasmana taraftar getirme durumu başlı başına bir dert gibi gözüküyor. Basketbolda Adriyatik Ligi’nde karşı karşıya gelen takımlar, birbirlerinin şehirlerinden geçse dahi otobüsleri taşlanıyor ya da farklı sıkıntılar yaşıyor.

ORTAK ENDİŞE GÜVENLİK!

Bu konu için Balkan futbolu üzerine yazılar yazan üç farklı yazarla görüştüğümde de çekincelerinin farklı olmadığını gördüm. Herkesin ortak paydası, güvenlik! Doğu Avrupa’da futbol ve siyaset üzerine yazılar yazan Futbolgrad yazarlarından Tom Wood da benzer şeylere değiniyor. Tom Wood, “UEFA’nın bölgesel liglere olan bakış açısını az çok biliyoruz. İlla ki bir karşı sözleri olacaktır. Ayrıca seyahat masraflarını takımlar ne kadar karşılayabilir? En önemlisi de asayiş. Taraftar olaylarının önüne geçmek için somut bir şey yok elimizde” diyor.
Bosna Hersek futbolu üzerine yazılar yazan Albinko Hasic ise bu işin yararlarının da olacağı yönünde ama benzer güvenlik endişeleri onda da var. Hasic, “Bu turnuvadan gelecek gelir , tüm takımlar için çok önemli. 2.5 milyon avro ekstra ve büyük bir kaynak olabilir. Ancak bu kazançların ötesinde eksi yanlar da mevcut. Küçük takımlar bu süreci finansal olarak yönetebilecekler mi? Milliyetçilik ve holiganizm hâlâ bu bölgenin en büyük sorunlarından biri. Bu turnuva ile ilgili sorular ve endişeler sportif yönden çok politik yönden ağır basıyor. Taraftarlar barışçıl bir turnuvaya hazır mı? Benim bunun aksi yönünde büyük şüphelerim var.” diyerek turnuvanın çıkmazlarını anlatıyor.
Sırbistan futbolu üzerine yazılar yazan Milos Dusanovic de “Deplasman yasağı uygulanırsa güzel bir lig izleyebiliriz. Rakip taraftarların deplasmanda yaşayacakları şeyler felaket olabilir. İlerleyen yıllarda bu yasak esnetilebilir ya da kaldırılabilir ama birkaç sene içinde böyle bir şey öngörmem zor” diyor.

BASIN TEMKİNLİ YAKLAŞIYOR

Turnuvayla ilgili haber yapan Hırvat gazetelerinden biri, görselde olaylı Dinamo-Kızıl Yıldız maçından bir kare kullandı. Diğer ülkelerin gazeteleri ise biraz daha temkinli yaklaşıyor olaya. Bir kısmı da “iddia” olarak veriyor tüm bu yaşanan somut gelişmeleri.
Bu sezon projesi detaylandırılacak ligi, gelecek sezon izlememiz muhtemel gözüküyor ancak milliyetçilik tabanlı yaşanacak sorunlar ise herkesi korkutmaya devam ediyor. Herkesin temennisi ise futbolun Balkanlarda yeni bir patlamaya yol açmayacağı bir lig.

ÖNCEKİ HABER

Adana'da 2 gazeteci tutuklandı

SONRAKİ HABER

Akar: Bedelli askerlikten 9 milyar 533 milyon lira gelir elde edildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa