'Anne darbe ne?' sorusunu ciddiye alın ve çocuğunuzu koruyun

'Anne darbe ne?' sorusunu ciddiye alın ve çocuğunuzu koruyun

Uzmanlar, darbe girişimi ve sonrasında yaşananların özellikle çocuk ve gençlerin ruh sağlığını olumsuz etkilediği konusunda ebeveynleri uyarıyor.

Terör, savaş ve şiddet içerikli toplumsal olaylar, ruh sağlığını ve sosyal ilişkileri negatif etkiliyor. Bunun temel sebebi güvenlik hissinin kaybolması, sevilen ve duygusal bağlılık kurulan insanların başına gelmiş veya gelebilecek kötü olayların oluşturduğu korku ve endişe… Travmatik etkiler doğuran bu tür olaylar en çok çocukları etkiliyor. Uzman Psikolog Aslı Kanizi, bu tip gergin günlerde ebeveynlerin çocuklarını bu endişe ortamından mümkün olduğunca uzak tutması gerektiğini belirtiyor. Kanizi, “Günümüzde çocuklar, televizyon, medya ve sosyal medya kanallarıyla aracılığıyla şiddet içerikli bilgiye kolayca ulaşıyor, paylaşım sıklığından dolayı sürekli şiddet haberlerine maruz kalıyor. Kaçınılan deneyimle sürekli yüzleşmek, psikolojik travmanın artması demek. Böyle zamanlarda ailelere düşen en önemli sorumluluk, şiddet, saldırı, terör ve ölüm gibi kavramları çocuklara kafalarında soru işareti bırakmayacak şekilde açıklamaktır. Basit bir dil ve yumuşak bir ses tonuyla konuşmak ve endişelendirecek mimiklerden kaçınmak gerekir” diyor.

“ENDİŞELENDİRMEKTEN KAÇININ”

Kanizi, gereği halinde önlem alabilmek için sürekli gelişmeleri takip eden anne babaların çocuklara gereğinden fazla bilgi aktardığına işaret ediyor: “Yapılan araştırmalar, daha önce terör, savaş gibi şiddet döngüsü yaşayan ebeveynlerin çocuklarında, benzeri olumsuz durumlar karşısında psikolojik travma oluşma riskinin daha yüksek olduğunu gösteriyor.
Travmatik olaylara maruz kalan çocuk, duygusal olarak kendini kötü hisseder, en temel gereklilik olan güven hissi kaybolur. Endişe ve korku hissi benliğini kontrol etmeye başlar. Bu durumda, çocuklarda travmaya bağlı ciddi davranış bozuklukları oluşabilir”.

PSİKOLOJİK DAYANIKLILIĞI ARTIRMAK İÇİN

Ailelerin de son derece endişeli olduğu terör, savaş ve şiddet içerikli toplumsal olayların yaşandığı zamanlarda nasıl davranılmalı? Uzman Psikolog Aslı Kanizi’nin çocukların psikolojik dayanıklılığını artırmak için şu önerilerde bulundu:  

- Çocuklara endişe ve korku veren travmatik deneyimlerden ve ortamlardan kaçının.
- Gündemi ve haberleri, çocuğunuz uyuduktan sonra ya da farklı bir odada takip edin.
- Çocukların yanında öfkeli ya da endişeli yorumlarda bulunmayın.
- Aile bireyleri ile birlikte, çocuğu rahatlatacak aktivitelerde bulunun. Çocuğunuzla oynadığınız, kitap okuduğunuz, film izlediğiniz, sohbet ettiğiniz saatleriniz varsa bu faaliyetlere zaman ayırmaya, aile rutinlerinizi sürdürmeye çalışın.
- Anksiyete ve depresyon durumları varsa, profesyonel psikolojik destek alın. (HABER MERKEZİ)

www.evrensel.net
ETİKETLER darbe girişimi