25 Temmuz 2016 16:23

Karaca: Milyonlarca öğrenci mağdur olabilir

Eğitim Sen Genel Başkanı Kamuran Karaca, 'OHAL uygulamalarına bu hızla devam edilirse milyonlarca öğrenci mağdur duruma düşer' dedi.

Karaca: Milyonlarca öğrenci mağdur olabilir

Paylaş

OHAL ilanının ardından çok sayıda eğitim kurumunun kapatılması ve  eğitimcilerin açığa alınmasını değerlendiren Eğitim Sen Genel Başkanı Kamuran Karaca, “OHAL uygulamalarına bu hızla devam edilirse milyonlarca öğrenci mağdur duruma düşer. Bu ülkenin geleceği açısından çok kötü sonuçlar doğuracaktır” dedi. 23 Temmuz tarihinde yayımlanan kanun hükmünde kararnamenin (KHK) sıkıyönetim uygulamalarından daha ağır olduğunu belirten Karaca, “Bu kapsamda açığa alma ve görevden çıkarma ile ilgili yetkiler kurum müdürlerine ve bakanlıklara verildi. Bu yeni hak ihlalleri anlamına geliyor. Yeni çatışmalar ve kadrolaşmalar yaşanacak. AKP darbeyi fırsat bilip tüm muhaliflere saldırıyor. Hukuka uygun davranılmalıdır. Dosyalar ve kişiler ayrı ayrı incelenmeli, toptan değerlendirmelerden bir an önce vazgeçilmelidir” dedi.

Sokağa çıkma yasakları nedeniyle eğitim hakkından mahrum kalan öğrencilerin mağduriyetlerinin hâlâ giderilmediğinin altını çizen Karaca, şöyle devam etti: “OHAL uygulamalarına bu hızla devam edilirse milyonlarca öğrenci mağdur duruma düşer. Bu ülkenin geleceği açısından çok kötü sonuçlar doğuracaktır. Özellikle öğrencilerin eğitim haklarının aksamaması, ellerinden alınmaması gerekiyor.”

Temmuz ve ağustos aylarının iyi değerlendirilmesi ve sağlıklı kararların alınması gerektiğine dikkat çeken Karaca, “Kapatılan okullar devlete devredilerek, öğrencilerin ve öğretmenlerin mevcut okullarında kalmaları sağlanmalı, sınav takvimleri uzatılmalı, başvuru süreleri esnek tutulmalıdır. Özelikle çatışma sürecinin olduğu il ve ilçelerde KPSS veya üniversite sınavına giren öğrencilere ek puan verilerek yaşanan mağduriyet ve eşitsizlikler bir parça da olsa giderilmelidir” diye konuştu. (Ankara/DİHA)
 

ÖNCEKİ HABER

Mersin'de tarım işçilerini taşıyan araç devrildi: 17 yaralı

SONRAKİ HABER

Celal Şengör: Elin dangalağına organ verip onu yaşatmanın anlamı yok

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa