TÜSİAD’tan imaj ilanı

TÜSİAD’tan imaj ilanı

TÜSİAD, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından Türkiye ekonomisiyle ilgili kötü imajını değiştirmek için harekete geçti.

Patronlar örgütü TÜSİAD, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından uluslararası kamuoyunun Türkiye ekonomisiyle ilgili kötü imajını değiştirmek için harekete geçti.

TÜSİAD, ABD, Almanya, Fransa ve İngiltere’nin önemli gazetelerinde “Türkiye’de Demokratik Anayasal Düzeni Korumak” başlıklı bir ilan yayınladı.

TÜSİAD tarafından dört ülkede yayınlanan gazete ilanlarında, Türkiye’nin demokrasiye bağlı  olduğu ekonomisinin güçlü oldu4ğu savunuldu. Financial Times, Le Monde, Washington Post ve Frankfurter Allgemeine Zeitung gazetelerinde yayınlanan ilanlarda, darbe girişimine karşı Türk halkının, siyasi partilerin ve tüm kurumların demokrasiye sahip çıkma iradesinin önemi belirtildi.

İlan metininde Türkiye’nin küresel düzeydeki konumu ile AB üyelik sürecinin önemine dikkat  çekildi ve Türkiye ekonomisinin küresel krize rağmen dayanıklılık gösterdiği savunuldu. İlanda, Türkiye’nin dünyanın en büyük 18. ekonomisi olmanın yanı sıra küresel piyasalara tam entegre halinde olduğu belirtildi. Türkiye’nin ekonomik, siyasal ve kurumsal olarak transatlantik topluluğunun vazgeçilmez bir üyesi olduğunun belirtildiği ilanda şu ifadelere yer verildi: ““Küresel ekonomik krizin yarattığı belirsizliklere ve artan jeopolitik risklere rağmen, Türk ekonomisi büyük bir dayanıklılık sergilemiştir. 3 milyon sığınmacıya ev sahipliği yapan Türkiye, genç, dinamik bir nüfus yapısıyla nispeten yüksek ve istikrarlı bir büyümeyi sürdürmüştür. Mali disiplinin ve bankacılık sektörünün güçlü olması, Türkiye’nin ekonomik istikrarının temel unsurları olmuştur ve olmaya devam etmektedir. Piyasa ekonomisi kural ve kurumları, rekabetçi Türk ekonomisinin temel yapı taşları olmayı sürdürecektir. Türkiye, demokrasiye olan bağlılığını ülke çapında açıkça ispatlamıştır. Bizler, Türkiye’nin demokrasisinin dayanıklılığını ve hukukun üstünlüğüne olan bağlılığını göstermeye devam edeceğinden eminiz. TÜSİAD bu evrensel ilkelerin ve hedeflerin samimi bir destekçisidir ve destekçisi olmaya devam edecektir.” (HABER MERKEZİ)

www.evrensel.net