42 gazeteci hakkında gözaltı kararı

42 gazeteci hakkında gözaltı kararı

Aralarında gazeteci Nazlı Ilıcak'ın da bulunduğu 42 gazeteci hakkında gözaltı kararı verildi.

Aralarında gazeteci Nazlı Ilıcak’ın da bulunduğu 42 gazeteci hakkında gözaltı kararı verildi. Gözaltı kararı verilen gazetecilerden 5’i evlerinden gözaltına alındı. Gazetecilerin bir kısmının başka adreste, bir bölümünün ise yurt dışında olduğu öğrenildi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında aralarında Gazeteci Nazlı Ilıcak’ın da bulunduğu 42 kişi hakkında çıkartılan yakalama kararıyla ilgili olarak Asayiş Şube Müdürlüğü’nü görevlendirdi. Talimat doğrultusunda Asayiş Şube Müdürlüğü ekipleri, 42 kişinin adreslerine operasyon düzenledi.

Gazetecilerden 5’i evlerinden gözaltına alınırken, 37 kişi ikamet adreslerinde bulunamadı. Gözaltına alınan Yakup Sağlam, İbrahim Balta, Seyit Kılıç, Bayram Kaya ve Cihan Acar Gayrettepe’deki Asayiş Şube Müdürlüğü’ne götürüldü. Cinayet Büro Amirliği’nde tutulan 5 kişinin emniyette ifadelerinin alınmayacağı ve adliyeye sevk edileceği bildirildi. Listede adı bulunan Nazlı Ilıcak’ın Bodrum’da tatilde olduğu öne sürüldü.

Ayrıca listede bulunan isimlerden 11 kişinin yurtdışında olduğu öğrenildi. Ahmet Dönmez, Turan Görüryılmaz ve Ufuk Emin Köroğlu’nun darbe girişiminden önce yurtdışına çıktığı belirtilirken, yurt dışında olan diğer isimlerse şöyle: Abdullah Abdülkadir, Bilal Şahin, Bülent Ceyhan, Fatih Akalan, Fatih Yağmur, Kamil Maman, Mahmut Hazar, Selahattin Selvi.

Cihan Haber Ajanası’nın haberine göre haklarında gözaltı kararı alınan gazetecilerin isimleri şunlar:

Abdullah Abdulkadiroğlu, Abdullah Kılıç, Ahmet Dönmez, Ali Akkuş, Arda Akın, Ayşe Nazlı Ilıcak, Bayram Kaya, Bilal Şahin, Bülent Ceyhan, Bülent Mumay, Bünyamin Köseli, Cemal Azmi Kalyoncu, Cevheri Güven, Cihan Acar, Cuma Ulus, Emre Soncan, Ercan Gün, Erkan Akkuş, Ertuğrul Erbaş, Fatih Akalan, Fatih Yağmur, Habip Güler, Hanım Büşra Erdal, Haşim Söylemez, Hüseyin Aydın, İbrahim Balta, Kamil Maman, Kerim Gün, Levent Kenez, Mahmut Hazar, Mehmet Gündem, Metin Yıkar, Muammed Fatih Uğur, Mustafa Erkan Acar, Mürsel Genç, Selahattin Sevi, Seyid Kılıç, Turan Görüryılmaz, Ufuk Şanlı, Ufuk Emin Köroğlu, Yakup Sağlam, Yakup Çetin. 

HAKKINDA GÖZALTI KARARI OLANLAR NE DEDİ?

Abdullah Kılıç: Cemaatle, parelelle, FETÖ ile ilgim ilişkim yoktur ve olmaz. Şehir dışındaydım, haberi alır almaz yola çıktım. Hukukun üstünlüğüne inanıyorum. İnsanlık onurum, masumiyetim ve özgürlüğüm Türk adaletine; mesleki onurum da meslektaşlarıma emanettir. En kısa zamanda görüşmek üzere... 

‘Yüzde On-Adil Düzenden Havuz Düzenine’ ve ‘17 Aralık-Sıfır Noktası’ kitaplarının yazarı Ahmet Dönmez: Gözaltı listesinde ben de varmışım. Polisler eve gelmiş. Dağıtmamışlar sağolsunlar. Darbeyle zerre kadar ilgisi olanı Allah kahretsin. Hakkımdaki gözaltı kararı gerçekten darbeden dolayı mı yoksa dönemin başbakanına sorduğum o soru ve yazdığım kitapların intikamı mı alınıyor?” diye sordu. Dönmez daha önce yine Twitter’dan “Soru şu: RTE, normalde yapmayı istemeyeceği şeyleri sırf darbeye maruz kaldığı için mi yapıyor yoksa hep istiyordu da gerekçesi mi yoktu?” diye sormuştu. 

Bülent Mumay Twitter üzerinden “Üyesi olduğum tek örgüt budur. Ne başka örgüt bilirim, ne başka meslek. Savcılığa gidip yüz yüze de anlatacağım.” diyerek Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Basın Kartı’nın fotoğrafını paylaştı. 

Emre Soncan: Sabaha karşı evime polis girmiş. Hakkımda gözaltı kararı varmış. Bursa’dayım. Şimdi Emniyet’e gidiyorum. Aydınlık günlerde görüşmek ümidiyle... 

Fatih Akalan: AKP’nin OHAL yargısının gözaltı listesinde ben de varmışım. “Alo Fatih” olmamanın mutlaka bir bedeli olacaktı. Elbet bu günler geçecek.

Fatih Yağmur: Hakkımda gözaltı kararı verilmiş Sabah'ın yayınladığı listeye göre. İşsiz bırakılmakla cezalandırmak yetmedi sanırım. Telefonlarımı vs kapattım. OHAL bitene kadar teslim olmayacağım. 

Haşim Söylemez: Ülkeye demokrasi geliyor!!!!!

Kamil Maman: Benim gazetecilerin gözaltı listesinde cadı avında olmamın tek nedeni 17 Aralık öncesi Rıza Sarraf hakkında hazırladığım haberimdir. Gözaltı listesindeki gazetecilerin çoğu 17/25 Aralıktan sonra haber yapan, yazı yazan kişiler. Cadı avının dik alası bu. Erdoğan kendini devlet sanıyor. Bütün diktatörlerde bu ruh hali vardır. Normaldir. Devlet Erdoğan değildir. Bunu bir gün iyi anlayacak... Kendi ayarladıkları 13. Ağır Ceza Mahkemesinde paralel safsatasında yargılanıp beraat etmiş biriyim. Saçmalık bunlar.

Turan Görüryılmaz: Gözaltına alınacak gazeteciler listesi yayınlamışlar... Ben de varım. Gazetecilik dışında tek bir faaliyetim olmadı. Yazık.

Ufuk Şanlı: Görülen o ki , 17/25 Aralık hakkında yazıp çizen, konuşan gazeteciler hakkında gözaltı kararı çıkarılmış. Haliyle listede benim de adım var. 15 yıl aktif gazetecilik yaptım. 10 aydır işsizim. Şunu bilmenizi isterim, hayatım boyunca gazetecilik dışında bir işim ve faaliyetim olmadı. Demokrasiye inanırım. Bunun dışında söylenen ve yazılan hiçbir şey beni ifade etmez, söylenenlere de itibar etmeyiniz...

TEPKİLER ARTIYOR

Türkiye Gazeteciler Sendikası da gazeteciler için verilen gözaltı kararına tepki gösterdi ve “42 gazeteci hakkında yakalama kararı çıkartılmasını protesto ediyoruz. Darbecilerle uğraşın, gazetecilerle değil. #GazetecilikSuçDeğildir” dedi. 
 

Son Düzenlenme Tarihi: 25 Temmuz 2016 14:11
www.evrensel.net