Mahkeme kararına rağmen ağaçlar söküldü!

Mahkeme kararına rağmen ağaçlar söküldü!

İzmir Çeşme’de SİT alanı içerisinde kurulmak istenen RES için mahkemenin verdiği yürütmeyi durdurma kararına rağmen alandaki ağaçlar söküldü.  

İzmir’in Çeşme ilçesinde bulunan SİT alanlarından biri olan Germiyan Mahallesi’nde kurulmak istenen Rüzgar Enerji Santrali (RES) projesine, aksi yöndeki yargı kararları dikkate alınmadan başlandı. Projeye karşı çevre örgütleri ve ekolojistlerce açılan davaya bakan İzmir 4. İdare Mahkemesinin proje için yürütmeyi durdurma kararı verip, alınan ÇED gerekli değildir raporunu iptal etmesine rağmen, santral kurulumu için bölgedeki ağaçlar söküldü. 

‘HUKUK YAVAŞ HAREKET EDİYOR’

Ege Çevre Ve Kültür Platformu Derneği (EGEÇEP) Yürütme Kurulu Üyesi Özer Akdemir, “Yargının verdiği halktan, doğadan yana kararlar sonrası sermaye hükümetinin geliştirdiği bir taktik oldu. Bunun bir diğer işlevsel yanı da halkın fiili karşı koyuşunun da önüne geçilmesi. Yani, yaşam alanını korumak için iş makinelerinin önüne kendini siper eden vatandaşa, ‘hukuk var, ona güvenin’ denilerek direnişe engel olunuyor. O hukuk da kaplumbağa hızıyla hareket ettirilip, öte yandan hukuki süreç beklenmeden çalışmalara yol verilerek şirketlerin istediklerinin yapması sağlanıyor. Doğal olarak olan doğaya, halkların yaşam alanlarına oluyor” dedi.

‘YARGININ ZAMANINDA KARAR VERMESİ ÖNEMLİ’

Ekolojist Sergen Sucu ise yargının bu tarz konularda yürütmeyi durdurma kararını zamanında vermesinin önemine dikkat çekti. Sucu, mahkeme kararı gelene kadar yaşanan tahribatın onarımının çok zor olduğunu ifade etti. 

Doğayı talan etmeyen enerji sistemlerinin yasal düzenlemelerle de mümkün olabileceğini hatırlatan Sucu, “Ağaçlar kesiliyor bölge kurak bir pozisyonda bırakılıyor. Kesilen ağacın yeri tekrar ağaç dikilerek kurtarılmaz. O kesilen ağaçlar bir yaşam yuvasıdır. Bu nedenle bölge halkının isteği ile birlikte doğayı talan etmeyen enerji sistemleri yasal düzenlemelerle kurulabilir” dedi. 

‘ÖNLEMLER ALINMALI’

Şirketlerin bölgeye girmeden yasal önlemler alınabileceğini ifade eden Sucu, “Bu nedenle yasal düzenlemelerle birlikte sermaye bölgeye girmeden önlemler alınıp halkı ve doğayı sömürmeden enerji sistemleri kurup doğru kullanımla birlikte komünal enerji üretimleri sağlanabilir. Kapitalizmin bu tüketim çılgınlığı ile insana hiçbir enerji sistemi yetmeyecektir” dedi. (İzmir/DİHA)
 

www.evrensel.net