24 Temmuz 2016 04:35

Ekoroma patronu 'Aileyiz' dedi, işçinin ücretini ödemedi

Adana'da kayyım atanan Ekoroma marketler zincirinde çalışan işçiler 4 aydır maaşlarını alamıyor. İşçiler yaşadıklarını Emre Aydın'a anlattı.

Ekoroma patronu 'Aileyiz' dedi, işçinin ücretini ödemedi

Paylaş

Emre AYDIN
Adana

Adana’da yaklaşık bir yıldır kayyımın denetlediği Ekoroma marketler zincirinde çalışan işçiler, işveren ve kayyıma tepkili. Bugüne kadar patronun kendilerini “Biz bir aileyiz” diyerek oyaladığını ve sonra yüzüstü bıraktığını anlatan işçiler 4 aydır maaş alamadıkları için borçlandıklarını söyledi. İşveren tarafından bilgilendirilmediklerini, istifaya zorlandıklarını, çıkışlarının yapılmayıp kıdem tazminatlarının ve alacaklarının verilmediğini söyleyen işçiler, işverene karşı direneceklerini belirtti. Konu ile ilgili gazetemize konuşan işçiler yetkililerden cevap bekliyor.

Ekoroma’da işçi olarak çalışan Abdulkadir Ceylan, “İşverenden alacağımız 4 maaş var. Yetkililerle görüştüğümüzde bize bir güvence vermiyorlar bizleri yoksulluğa itmeye çalışıyorlar. Bize aile olduğumuzu söylüyorlar, böyle aile olabilir mi?” diyen Ceylan, yetkililer tarafından oyalandıklarını ve aile hayatlarının olumsuz etkilendiğini belirtti. 

'SENELERCE EMEK VERDİK, FATURA ÖDEYEMİYORUZ'

Hülya Sağlam, Ekoroma’da 2.5 senedir çalıştığını ve önceleri bir aylıklarının içerde kalırken kayyımdan sonra maaşlarının 4 ay içerde kalmaya başladığını anlattı. Bakkala borç yaptıklarını, elektrik su faturalarını ödeyemediklerini ifade eden Sağlam, “Bu yetmezmiş gibi bütün kapanan şubelerdeki ürünleri biz işçilere toplattılar” dedi. Adana Esentepe şubesinin toplatılan son şube olduğunu belirten Sağlam, marketi toplarken kendilerine haber geldiğini, işten çıkarılıp sadece işsizlik paralarının verileceğini öğrendiklerini ifade etti. “Buraya kaç sene emeğimizi verdik” diyen Sağlam iş çıkışımızı vermeyip kıdem tazminatlarının çalınmak istendiğini dile getirdi. Maaş alamadıkları 4 ay boyunca babasından, kardeşlerinden borç istediğini söyleyen Sağlam, “Madem burası kayyımda devletimiz el atsın bir açıklama yapsın bize” dedi. 

İŞ ÇIKIŞIMIZI VERMİYORLAR

Ekoroma’da yaklaşık 3 yıldır çalışan Nesrin Akgöllü ise iş çıkışını istiyor. İşverenin Mersin’deki şubeye gitmeye zorladığını belirten Akgöllü, “Ben Mersin’e gidemem evli ve iki çocuk annesiyim, çocuklarımı bırakamam” dedi. Kayyım atandığında ilk olarak işçilerin maaşının düzenli olarak yatacağının söylendiğini belirten Akgöllü, “Onlar da yok ortada. Kiramızı ödeyemiyoruz. Çocuklarımı tek başına evde bırakmak zorunda kalıyorum” dedi.  İşçiler Patron Halil İzlemek’in işçilerden Zeynep Derin’e küfrederek fiziki ve sözlü saldırıda bulunduğunu anlattı. 

PATRONDAN İŞÇİYE KÜFÜR

Patronun üstüne yürüyüp fiziki ve sözlü saldırıda bulunduğu Zeynep Derin isimli işçi, iki gün önce Mersin şubesine destek için gittiklerini ve patron Halil İzlemek’in gelerek kapattıkları, sattıkları dükkanlara ilişkin konuştuğunu ancak maaşla ilgili tek kelime söylemediğini belirtti. Patronun ‘anlaştık mı’ diye sorması üzerine ‘Anlamadık Halil bey’ dediğini belirten Derin, bunun üzerine patronun üzerine yürüyüp, kendisine el kaldırdığını ve küfrettiğini ifade etti.  Derin, iş çıkışlarının yapılıp tazminatlarının ve içerideki ücretlerinin verilmesini isteyerek, “Burayı kapatmayacağız. Mersin’deki şubelere de gideceğiz” dedi. 
 

 

ÖNCEKİ HABER

Erdoğan, Danıştay Kanunu'nu onayladı

SONRAKİ HABER

Geçinemiyorsak bir sebebi var

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa